Rosemary/wszystko co wiem o tzw KoÅ›ciele Zjednoczeniowym/jeÅ›li coÅ› wydaje siÄ™ być zbyt piÄ™kne żeby byÅ‚o prawdziwe to jest to zbyt piÄ™kne żeby byÅ‚o prawdziwe. Strona poÅ›wiÄ™cona ofiarom sekt i grup psychomanipulacyjnych a w szczególnoÅ›ci dla Y. A . Sekta zmienia ludzi peÅ‚nych ideaÅ‚ów w żądnych krwi doktrynerów.
Cechy sekt
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
Sekta (definicja moja) :
Destrukcyjna, silnie zhierarchizowana organizacja spoÅ‚eczna o charakterze totalitarnym, z silnym ukierunkowanym na wÅ‚adztwo przywódcÄ… (bÄ…dź przywódcami) z jasnym przekazem (religijnym, psychologicznym bÄ…dź ekonomicznym) wykluczajÄ…cym inne organizacje o podobnym charakterze, zmieniajÄ…ca poprzez zamierzonÄ… psychomanipulacjÄ™ w sposób gwaÅ‚towny osobowość adepta i dostosowujÄ…ca jÄ… do swoich celów i potrzeb.
​
Podstawowe informacje
​
-
Guru
Autorytety sÄ… gÅ‚ównÄ… przyczynÄ… że czÅ‚owiek stoi w miejscu. (J.W. Goethe)
Guru sekty : Osoba przyznajÄ…ca sobie prawo do ksztaÅ‚towania Å›wiata na swój wyimaginowany sposób, zachÄ™cajÄ…ca swoich zwolenników, poprzez dyscyplinÄ™ i swój autorytet, do brania udziaÅ‚u w tej zmianie, która ma ich caÅ‚kowicie zmienić i uwolnić od „starego” ja, obiecujÄ…ca osiÄ…gniÄ™cie krainy szczęścia i miÅ‚oÅ›ci nieosiÄ…galnej bez jej udziaÅ‚u (królestwo boże, uwolnienie od cierpieÅ„).(definicja moja)
Tak naprawdÄ™ rzadko dziaÅ‚a sam, najczęściej korumpuje ludzi poprzez rozdawanie zaszczytów realnych bÄ…dź wyimaginowanych, przyznajÄ…c rozmaite przywileje, które w istocie może w każdej chwili cofnąć przy każdej próbie niesubordynacji. Wymaga caÅ‚kowitego posÅ‚uszeÅ„stwa i lojalnoÅ›ci. Nie przestrzega reguÅ‚ etycznych ani nie okazuje szacunku. Traktuje swoich wyznawców w sposób instrumentalny. Odnosi korzyÅ›ci materialne jak też upaja siÄ™ wÅ‚asnÄ… wÅ‚adzÄ™ (co bywa decydujÄ…ce), nie odczuwa empatii. Jest zwolennikiem autorytaryzmu i w ten sposób ksztaÅ‚tuje też swoich wyznawców.
Guru może wystÄ™pować pod różnymi nazwami. Może to być mÄ™drzec, prorok, widzÄ…cy, oÅ›wiecony, mesjasz, bóg, syn boży itp. Jest to ktoÅ› kto WIE. Zna PrawdÄ™. Nazwy czÄ™sto majÄ… budzić religijne, Å›wiÄ™te skojarzenia.
​
Guru jest najczęściej paranoikiem o osobowości narcyza.
​
Do realizacji swoich celów guru potrzebuje nastÄ™pujÄ…cych podstawowych narzÄ™dzi :
1) indoktrynacji i
2) Å›rodków dyscyplinujÄ…co-kontrolujÄ…cych.
​
W tym celu guru (bÄ…dź „oÅ›wiecona grupa” ) dąży do jak najszybszego oderwania wyznawcy od dotychczasowego Å›rodowiska i „ulepienia”nowego czÅ‚owieka (nowo-narodzonego do nowych zadaÅ„, znajÄ…cego PrawdÄ™).
Po zwerbowaniu nowego czÅ‚onka sekty jest on poddany „obróbce”. W poczÄ…tkowej fazie jest to
1) love bombing, następnie
2) uzależnienie emocjonalne i w końcu
3) warunkowa miłość.
Warunkiem uczestnictwa w „prawdzie” jest podporzÄ…dkowanie siÄ™ przywódcy. Jednym z elementów tego podporzÄ…dkowania jest życie w izolacji. W sektach zamkniÄ™tych caÅ‚kowite , w sektach „otwartych” izolacja jest częściowa. Nowo zÅ‚owiony czÅ‚onek sekty porzuca swoje dotychczasowe życie i zamieszkuje z innymi czÅ‚onkami sekty, zwanymi z reguÅ‚y siostrami i braćmi. Zazwyczaj żyje w komunie, którÄ… tworzÄ… niespokrewnieni ze sobÄ… czÅ‚onkowie sekty bÄ…dź też biologiczne rodziny podporzÄ…dkowane jednak guru, jak np. w sektach mormoÅ„skich.
2. Przemoc jako element dyscyplinujÄ…cy
- duchowa przemoc (np. nie ma zbawienia poza grupÄ…)
-emocjonalna przemoc (np. warunkowa miłość, egzorcyzmy, fobie, lęki)
-fizyczna przemoc (zwiÄ…zana z doktrynÄ… bÄ…dź zwiÄ…zana z nadużyciem wÅ‚adzy przez liderów (guru) sekty)
3. Model Bite
Model BITE opracował amerykański specjalista od sekt Steven Hassan.
-
Kontrola zachowania : wspólne dziaÅ‚anie, sztywny plan zajęć, powtarzalność, rytuaÅ‚y, nagrody i kary (lider-hierarchia) ; posÅ‚uszeÅ„stwo
-
Kontrola myÅ›li : indoktrynacja, nowomowa, pojmowanie Å›wiata na sposób czarno-biaÅ‚y (krytyczne uwagi sÄ… odbierane jak od szatan) Kain-Abel. OkreÅ›lony sposób myÅ›lenia na różne rzeczy, np. myÅ›lÄ…c o małżeÅ„stwie myÅ›li siÄ™ blessing. Wypieranie, racjonalizacja myÅ›li. ZagÅ‚uszanie zÅ‚ych myÅ›li (atak szatana) – nauka niemyÅ›lenia
-
Kontrola uczuć : strach i poczucie winy. Wróg zewnÄ™trzny. Åšwiat na zewnÄ…trz jest zÅ‚y (nie od Boga) , nie zna Boga. Szczęście jednostki jest równoznaczne z celami grupy (zbawianie Å›wiata). WywoÅ‚ywanie fobii i lÄ™ku przed Å›wiatem.
-
Kontrola informacji. Wszystkie informacje krytyczne sÄ… od szatana, wypieranie i racjonalizowanie.
​
Cechy sekty destrukcyjnej
​
-
Ekskluzywizm : polega na swoistym wybraństwie. Tylko my znamy prawdę. Tylko my znamy Boga.
-
Izolacja : mentalna zawsze, fizyczna czasami, od całkowitej np. Gałąź Dawidowa, Sekta Jima Jonesa, po częściowo.
-
Åšlepe podporzÄ…dkowanie przywódcy (guru, nauczyciel itp.)
-
Fanatyzm (każdy powinien do nas przystąpić bo my mamy prawdę)
-
Dyscyplinowanie czÅ‚onków poprzez np. braterskie rozmowy, komitety sÄ…downicze (Åšwiadkowie Jehowy)
-
Obowiązek głoszenia
​
Uwaga: ta cecha nie wystÄ™puje zawsze, bardzo czÄ™sto zdarza siÄ™, że sekta zamyka siÄ™ w sobie i w ogóle zaprzestaje gÅ‚oszenia swoich prawd. Zamyka siÄ™ w swojej wyjÄ…tkowoÅ›ci.
​
7. DÅ‚awienie indywidualnoÅ›ci na rzecz grupy. PodporzÄ…dkowanie jednostki grupie. Kontrola zachowania pod kÄ…tem interesów grupy
8.Manipulacja mająca na celu uzależnienie od grupy (np. love bombing)
9. DokÅ‚adne okreÅ›lenie zasad i reguÅ‚, których przekraczanie jest na rozmaity sposób karane
10. Hierarchia władzy. Scentralizowany system władzy.
11. Ukrywanie caÅ‚ej prawdy o grupie. Objawianie „prawdy” stopniowo.
12.Oblężona twierdza. Silna polaryzacja , czarno biaÅ‚y Å›wiat. My – dobro, Bóg, oÅ›wiecenie itp. Oni – zÅ‚o, Å›wiat, Szatan. Stygmatyzacja Å›wiata zewnÄ™trznego
13. Niechęć a nawet nienawiść do osób które opuÅ›ciÅ‚y sektÄ™ majÄ…cy na celu izolacjÄ™ osób pozostajÄ…cych w sekcie od tych którym udaÅ‚o siÄ™ odejść.
14. Odrzucenie tradycyjnych wyznaÅ„ jako „nieduchownych”, nietrzymajÄ…cych siÄ™ „prawdy” itp.
15. Brak kontroli z zewnątrz, "państwo w państwie". Pogarda do "świata".
16 . Wiara w rychły koniec świata podtrzymywany na wszelkie sposoby przez sektę , utrzymujący członka sekty w ciągłym poczuciu zagrożenia (dotyczy sekt apokaliptycznych, co stanowi większość sekt).
Opierając się na własnych doświadczeniach chciałabym dodać do tych cech jeszcze dwie cechy.
​
-
Idea „nadczÅ‚owieka”.
To idea nawiÄ…zujÄ…ca do „nowego wspaniaÅ‚ego Å›wiata” . Sekty budujÄ… nowy wspaniaÅ‚y Å›wiat poprzez dyscyplinÄ™ i podporzÄ…dkowanie przywódcom co postrzegane jest jako sÅ‚uszny „trud” poniesiony na oÅ‚tarzu sÅ‚usznej idei. Idea ta zazwyczaj jest mitem nawiÄ…zujÄ…cym do ideaÅ‚u. Idealny Å›wiat, idealne stosunki miÄ™dzyludzkie. Idealni ludzie budujÄ… w pocie czoÅ‚a Å›wiat rzekomo pozbawiony konfliktów. To idea zakÅ‚adajÄ…ca, że czÅ‚owiek dziÄ™ki swojemu zaangażowaniu w szerzenie prawd sekty zmienia Å›wiat lub swoje życie na lepsze. Może to być budowa Å›wiata ale również „wÅ‚asnego rozwoju duchowego” dostÄ™pnego rzekomo tylko w tej niepowtarzalnej grupie.
Wydaje mi siÄ™, że rzadko siÄ™ mówi o tym ideowym aspekcie sekty. A jest to bardzo ważny aspekt przyciÄ…gajÄ…cy do sekt ludzi inteligentnych, otwartych (tak, tak) poszukujÄ…cych sensu i celu w swoim życiu, odpowiedzi na trudne pytania, które przecież zadajemy sobie wszyscy. Dla idealistów. Dlaczego tyle zÅ‚a? Dlaczego ja? Itd. Itp. Grupa ma siÄ™ odróżniać od „Å›wiata” (dlatego ciemne sprawki z takim trudem przenikajÄ… do Å›wiata zewnÄ™trznego), bo sekta ma być nieskazitelna. Ludzie zawsze „porzÄ…dni”, bez zmazy. To ci , którzy majÄ… siÄ™ od „Å›wiata” odróżniać. Wszelkie niedogodnoÅ›ci np. zwiÄ…zane z egzekwowaniem obowiÄ…zków przez sektÄ™ sÄ… racjonalizowane, nawet jeÅ›li wystÄ™pujÄ… wprost przeciwko potrzebom jednostki (np. caÅ‚y system dyscyplinujÄ…cych kar) NagrodÄ… jest przynależność do ekskluzywnej grupy, znajÄ…cej „prawdÄ™”.
2. „DzieciÄ™cość” – to cecha sekt, która w prosty sposób prowadzi do faktu, że czÅ‚owiek zadowolony jest z faktu , że nie musi sam podejmować decyzji (coÅ› takiego w pewnym momencie zaczęłam odczuwać w kwestii zwiÄ…zanej z blessingiem).
Polega to na tym , że bezkrytycznie ale czÄ™sto z ulgÄ… oddajemy siÄ™ w rÄ™ce naszych kochanych przywódców. Może to być lider, starszy zboru albo inny "lepiej wiedzÄ…cy". Specjalista od duchowoÅ›ci, diety czy czego tam jeszcze (ile potrzeb tylu przywódców) Bo oni wiedzÄ… lepiej. Bo sÄ… np. dojrzalsi duchowo wedÅ‚ug sekty oczywiÅ›cie, bo posiedli moc, bo majÄ… moc uzdrawiania, znajÄ… przyszÅ‚ość, lewitujÄ…, znajÄ… Å›wiÄ™te pisma lepiej od innych oczywiÅ›cie. CzÅ‚owiek powoli jest niezdolny do podejmowania samodzielnych decyzji a guru przejmuje nad nim wÅ‚adzÄ™, nawet w najprostszych sprawach, zdjÄ™ta jest z czÅ‚onka sekty odpowiedzialność za wÅ‚asne życie, również bÅ‚Ä™dy. OczywiÅ›cie jest to iluzja , za którÄ… czÅ‚onkom sekty wypada gorzko zapÅ‚acić.
Co pomaga sektom?
1. Irracjonalne podejście do życia co ułatwia przyjmowanie "prawd objawionych".
Takie podejÅ›cie wbrew pozorom wcale nie jest takie rzadkie. CzÄ™sto możemy spotkać ludzi przesÄ…dnych (komu z nas nie zdarzyÅ‚o siÄ™ nie witać przez próg). Dużo Å‚atwiej przychodzi nam krytykować cudzÄ… Å‚atwowierność czy wiarÄ™. Rzadko dostrzegamy że nasze przekonania też przecież nie do koÅ„ca sÄ… naukowe. Wierzymy w Å›wiat duchowy, odwiedzamy wróżkÄ™, nie stosujemy szczepionek, wierzymy w magiÄ™, nie jest nam obca spiskowa teoria dziejów itp. itd. Zazwyczaj gdy myÅ›limy o sektach myÅ›limy Jak w ogóle można w coÅ› takiego wierzyć? No cóż. Przyjrzyjmy siÄ™ sobie uważnie...
​
2. Potrzeba wspólnotowoÅ›ci. Å»ycie razem. Bardzo silna więź emocjonalna zwiÄ…zana z tym samym celem nadajÄ…cym sens życia. ProwadzÄ…ca do potrzeby czÄ™stego spotykania siÄ™, wspólnego dziaÅ‚ania na rzecz rozwoju sekty.
PodsumowujÄ…c jednym zdaniem
Jeśli ktoś uważa, że wie lepiej jak powinno wyglądać Twoje życie, omijaj go z daleka , bo
NIKT NIE WIE LEPIEJ OD CIEBIE JAK JE PRZEŻYĆ
Sekta oferuje
1 ) Cudowne rozwiÄ…zanie wszystkich problemów
2) Synkretyzm religijny. Nowa filozofia.
3 )Rzekomą naukowość nie podpartą jednak dowodami
4) Pomoc w wychodzeniu z naÅ‚ogów. Werbowanie poprzez tzw. dziaÅ‚alność charytatywnÄ… i spoÅ‚ecznÄ… jednoczeÅ›nie nawracajÄ…c na jedynÄ… sÅ‚usznÄ… drogÄ™.
Uwiarygadnianie siÄ™ sekty
Doskonale nadajÄ… siÄ™ do tego rozmaite znane osoby, od aktorów po polityków. TÅ‚umiÄ… też lÄ™k przyszÅ‚ego adepta przed grupÄ…. Każda wiÄ™ksza sekta może pochwalić siÄ™ takÄ… osobÄ….
Guru
1) Zafałszowana przeszłość guru, podawanie nieprawdziwych informacji jako prawdy. Z naciskiem na wyjątkowość charakteru guru i jego nadzwyczajne możliwości
2) Czerpanie korzyści majątkowych i wynikających z władzy.
3) Zaburzona osobowość
Etapy wchodzenia do sekty na podstawie scjentologii, Moona i ÅšJ.
1) Love bombing podczas werbowania, zasypywanie listami , zapraszanie na rozmaite wydarzenia). Jesteś wyjątkowy, masz niesamowity potencjał. Pochlebstwo. Masz do odegrania ważną rolę (np. zbawiania świata, informowanie o mesjaszu etc.)
2) Zdobywanie informacji poprzez testy, rozmowy, ankiety.
3) Stopniowe poznawanie prawd sekty (stopnie wtajemniczenia). Na razie nie możesz pojąć prawdy ale jak z nami postudiujesz (rozwiążesz kolejne testy)to pojmiesz więcej ; nie możesz prawdy poznać sam, musisz coś w tym kierunku uczynić i to uczynić z nami), weźmiesz udział w konferencji, wykładzie, studiowaniu Biblii itp.
4) Emocjonalne uzależnienie. Potrzeba spotykania się z członkami sekty, zaprzyjaźnianie się, budowanie toksycznych więzi.
5) PojawiajÄ… siÄ™ wymagania. Wszyscy sÄ… mili ale musisz siÄ™ zmienić, naciskajÄ… na zmianÄ™ Twojego życia. Musisz ciÄ…gle coÅ› poprawić w swoim życiu ale my sÅ‚użymy pomocÄ…. (ZafaÅ‚szowanie rzeczywistoÅ›ci, wyolbrzymianie problemów z przeszÅ‚oÅ›ci i teraźniejszoÅ›ci)
6) Pytania niewygodne sÄ… „zamiatane pod dywan” (dowiesz siÄ™ później). Nie ma odpowiedzi wprost. OdsyÅ‚anie do lektur sekty i zapewniajÄ… CiÄ™ że później wszystko stanie siÄ™ jasne. MogÄ… też caÅ‚kowicie zbywać niewygodne pytania, zmieniajÄ…c umiejÄ™tnie temat
7) Zdobywanie informacji , które posÅ‚użą destabilizacji psychicznej, która z kolei powoduje wiÄ™kszÄ… podatność na indoktrynacjÄ™
8) CiÄ…gle powtarzanie okreÅ›lonych czynnoÅ›ci (np. codzienna modlitwa o okreÅ›lonej porze, medytacja, mantra itd.,, ćwiczenie „komunikatywnoÅ›ci „aż do skutku) – pranie mózgu. Gdy czynnoÅ›ci te koÅ„czÄ… siÄ™ czujesz ulgÄ™ i wdziÄ™czność (np. po dÅ‚ugim wykÅ‚adzie)
9) Nauka posÅ‚uszeÅ„stwa , obowiÄ…zkowoÅ›ci , bycia ciÄ…gle w gotowoÅ›ci wywoÅ‚ujÄ…ca ciÄ…gÅ‚e zmÄ™czenie i w rezultacie poczucie winy. ZmÄ™czenie powoduje mÄ™tlik w gÅ‚owie i przyjmowanie prawd sekty „dla Å›wiÄ™tego spokoju”
10) CiÄ…gÅ‚a obecność czÅ‚onków sekty. CiÄ…gle zadawanie pytaÅ„ w stylu czy mam czas na spotkanie, kiedy siÄ™ spotkamy majÄ…ce na celu zerwanie z dotychczasowym Å›rodowiskiem rodzinnym i spoÅ‚ecznym co uÅ‚atwia indoktrynacjÄ™ i „usypia czujność” Obracanie siÄ™ ciÄ…gle w ich towarzystwie.
11) Zerwanie kontaktów z osobami „myÅ›lÄ…cymi inaczej” w tym jeÅ›li trzeba ze swojÄ… rodzinÄ….
12) WywoÅ‚ywanie skrajnych emocji (huÅ›tawki nastrojów) od poczucia szczęścia i speÅ‚nienia po stany depresyjne
13) Studiowanie „prawd sekty” bez osobistych refleksji sÅ‚uży do wyeliminowania wszelkich wÄ…tpliwoÅ›ci. ZachÄ™canie do „dobrego” studiowania (broszur informacyjnych sekty) jako kolejny etap wtajemniczenia. CiÄ…gÅ‚a potrzeba zgÅ‚Ä™biania prawd sekty (dianetyki)
14) Podpisanie deklaracji (w przypadku ŚJ chrzest) służenia organizacji. Mooniści taką deklarację składają co tydzień.
15) Zaniedbywanie obowiÄ…zków rodzinnych na rzecz sekty. TÅ‚umienie wynikÅ‚ych stÄ…d wyrzutów sumienia poprzez wmawianie sobie że uczestniczy siÄ™ w czymÅ› bardziej doniosÅ‚ym i ważniejszym niż rodzina. (np. zbawianiu Å›wiata, czynieniu go lepszym)
16) Wychowanie dzieci w duchu sekty (opieka sekty, wszyscy jesteÅ›my rodzinÄ…). Opieka sekty nad mÅ‚odzieżą, która nobilituje i każe jej wierzyć , że jest siÄ™ przeznaczonym do wyższych celów (caÅ‚kiem „przypadkowo” zbieżnych z celami sekty)
17) Dyplomy i Å›wiadectwa na zakoÅ„czenie pewnych etapów wtajemniczenia (oczyszczenie u scjentologów,workshop u monistów)
18) Kolejne poziomy rozwoju duchowego (potrzeba utrzymywania diety, studiowania, gÅ‚odówki, umartwianie siÄ™, medytowanie, gimnastyka, codzienny jogging, mantrowanie, audytowanie w celu osiÄ…gniÄ™cia wyższego poziomu duchowego rozwoju itd.)
Całkowita zmiana osobowości człowieka na kultową.
1)PrzejÄ™cie kontroli nad życiem jednostki przez sektÄ™. NieumiejÄ™tność podejmowania decyzji przez czÅ‚onka sekty bez poradzenia siÄ™ „kogoÅ› wyżej”. WywoÅ‚anie poczucia winy, jeÅ›li siÄ™ nie jest w stanie sprostać wymogom sekty z zapewnieniem, że my ci pomożemy (po bratersku oczywiÅ›cie)
2)Utrata poczucia bezpieczeÅ„stwa, grupa jest schronieniem, postrzeganie Å›wiata zewnÄ™trznego jako niebezpiecznego i peÅ‚nego puÅ‚apek, przy czym trzeba zaznaczyć, że czÅ‚onek sekty już wczeÅ›niej straciÅ‚ kontakt z rodzinÄ… i przyjacióÅ‚mi na rzecz grupy.
3) Absurdalne nakazy np. nie wolno Ci powiedzieć , że jesteÅ› smutny, (moon, scjentolodzy), poddawanie kontroli (system kar i nagród oraz donosicielstwo). Presja ze strony grupy by być coraz lepszym mimo że dobrze speÅ‚niasz wymogi grupy na przemian z entuzjazmem, radoÅ›ciÄ…, że sÅ‚uży siÄ™ czemuÅ› dobremu
4) Nie wolno kwestionować prawd sekty, jeÅ›li czegoÅ› nie rozumiesz to może być Twoja wina, system jest doskonaÅ‚y. Musisz być ukarany (zimny prysznic – moon).
5) Praca na rzecz sekty lub działalność na jej rzecz zajmuje cały wolny czas, zmuszanie do pisania sprawozdań, spowiadania się itp. Brak czasu na refleksję.
6) Przemoc fizyczna (zakuwanie w kajdanki, bicie po twarzy, wyÅ›miewanie u moona, specjalne „obozy” u scjentologów)
7) JeÅ›li coÅ› zÅ‚ego siÄ™ nam przytrafia to nigdy nie jest to wina systemu tylko nasza. Sekta znajduje moc usprawiedliwieÅ„ na ten stan rzeczy. W sekcie moona jest to odszkodowanie (pÅ‚acenie za grzechy swoje i swoich przodków).
8) Na koniec dowiadujesz siÄ™ , że Å›wiat jest caÅ‚kowicie zdeprawowany a Ty nie masz dokÄ…d uciec, na dodatek masz poczucie „bycia klonem”, każda refleksja, wÄ…tpliwość wÅ‚Ä…cza „myÅ›lenie sekty”. CzÅ‚owiek czuje siÄ™ wyprany z emocji i uczuć, poddaje siÄ™.
Odejście
DojÅ›cie do Å›ciany spowodowane niemożliwoÅ›ciÄ… speÅ‚nienia celów sekty (ponad siÅ‚y) co może siÄ™ skoÅ„czyć samobójstwem (skutek caÅ‚kowitej utraty poczucia bezpieczeÅ„stwa).
Zrozumienie , że zostało się oszukanym i wyzwolenie.
​
I jeszcze jedna uwaga: wszelka krytyka jest traktowana albo jako prześladowanie albo jako zamach na wolność wyznania (do wyboru)
​
Więcej i szerzej
https://noworytam.wixsite.com/moonwpolsce/sekta-nienawi%C5%9B%C4%87-w-i
Sekta czy wyznanie
Generalnie ujmujÄ…c w różnych wyznaniach zdarzajÄ… siÄ™ różne patologie, przestÄ™pstwa itp.
Natomiast w sekcie to patologia jest normÄ….
PrzykÅ‚ad : Pedofilia jest w normalnym wyznaniu przestÄ™pstwem, natomiast w niektórych sektach jest zsakralizowanÄ… normÄ….
​
Ogromna ilość osób ma problem ze zrozumieniem różnic pomiÄ™dzy wyznaniem a sektÄ…. Wynika to z niedoinformowania i nieznajomoÅ›ci technik manipulacyjnych stosowanych w grupach manipulujÄ…cych. Tym artykuÅ‚em chciaÅ‚abym rozjaÅ›nić temat. OczywiÅ›cie chciaÅ‚abym podkreÅ›lić, że wyznania nie sÄ… wolne od grzechów czy też różnych patologii. Takie patologie wystÄ™pujÄ… jednak w różnych organizacjach, również niereligijnych i sÄ… częściÄ… naszego ludzkiego Å›wiata.
​
1. Guru ; przewodnictwo duchowe
Guru sekty
WystÄ™powanie osoby (lub ciaÅ‚a kierowniczego) uznawanego przez wyznawców za nieomylnÄ… wyroczniÄ™, która posiada nadnaturalne możliwoÅ›ci, wzglÄ™dnie osobisty kontakt z Bogiem (guru bÄ…dź grupa ludzi uznawanych za nieomylnych).
Sekta nie istnieje bez guru bÄ…dź grupy ludzi uznajÄ…cych siÄ™ za namaszczonych przez samego Boga w celu wypeÅ‚niania swojej ziemskiej misji. Guru może przybierać miano mesjasza, proroka, przebudzonego, widzÄ…cego itp. w zależnoÅ›ci od pochodzenia kulturowego sekty (chrzeÅ›cijaÅ„stwo, hinduizm, islam itd.). Wiedza przekazywana prze guru jest nieomylna, nie podlega dyskusji ani krytyce. Guru może posiadać nadnaturalne cechy, może rozmawiać z duchami, kontaktować siÄ™ z osobami z innego wymiaru, z istotami pozaziemskimi, być w staÅ‚ym kontakcie z Bogiem, lewitować, mieć prorocze sny, widzenia itp. Te pozazmysÅ‚owe zjawiska nie wymagajÄ… dowodów, sÄ… przyjmowane przez wyznawców jako aksjomat, prawda objawiona, jednoczeÅ›nie sankcjonujÄ… wÅ‚adzÄ™ guru. Guru sekty sprawuje caÅ‚kowitÄ… kontrolÄ™ nad życiem jednostki, oddziaÅ‚ujÄ…c na niÄ… poprzez swoje mowy, kazania, zarzÄ…dzenia, przepisy dyscyplinujÄ…ce i skÅ‚aniajÄ…ce jednostkÄ™ do życia w sposób zgodny z zaÅ‚ożeniami guru. W sektach totalitarnych podejmuje decyzje dotyczÄ…ce bardzo osobistych kwestii jak małżeÅ„stwo, seks, sposób spÄ™dzania czasu. Może to robić w sposób bezpoÅ›redni w maÅ‚ej sekcie bÄ…dź poprzez zaufanych liderów, z którymi dzieli siÄ™ częściowo wÅ‚adzÄ… aczkolwiek w sposób warunkowy. W przypadku sekty zamkniÄ™tej decyduje również o pracy wyznawcy (czasie pracy, wynagrodzeniu za pracÄ™ bÄ…dź jego braku itp.). W przypadku sekty "otwartej" decyduje poÅ›rednio o wyborze zawodu (przekonuje np. że niektóre zawody sÄ… zÅ‚e, inne dobre, dzielÄ…c je tym samym na korzystne i niekorzystne z punktu widzenia sekty). Za krytykÄ™ bÄ…dź podważanie autorytetu guru grozi wykluczeniem a tym samym utratÄ… zbawienia. DziaÅ‚anie guru nakierowane jest nie na rozwój duchowy czy osobowy jednostki lecz na jej podporzÄ…dkowanie.
​
Przewodnictwo duchowe
Poszczególne wyznania religijne również posiadajÄ… osoby, które wpÅ‚ywajÄ… bezpoÅ›rednio lub poÅ›rednio na jednostkÄ™. W zależnoÅ›ci od wyznania sÄ… to np. papież w KoÅ›ciele Rzymskokatolickim czy Dalajlama w buddyzmie. IstotnÄ… różnicÄ… jest jednak podejÅ›cie takich przewodników duchowych do jednostki. SwojÄ… wÅ‚adzÄ™ przewodnicy duchowi wyznaÅ„ nie wykorzystujÄ™ w celu podporzÄ…dkowania sobie jednostki a porady życiowe, wskazówki moralne itp. mogÄ… być przez wyznawców przyjmowane bÄ…dź nie, jak również interpretowane po swojemu i poddawane krytyce. Ocena moralna przywódcy należy do wyznawcy, stopieÅ„ podporzÄ…dkowania siÄ™ również. Jednostka korzysta z rad przewodnika duchowego ale robi to w sposób wybiórczy i zgodny ze swoimi osobistymi przekonaniami. Nie grozi jej za to wykluczenie z grupy wyznawców. Jednostka może korzystajÄ…c z wiedzy przewodnika duchowego rozwinąć siÄ™ osobowoÅ›ciowo i duchowo. Może też w ogóle nie znać nauk swojego przewodnika duchowego, w zależnoÅ›ci od stopnia zaangażowania wyznawcy. Przewodnik duchowy nie usiÅ‚uje w sposób totalitarny wpÅ‚ywać na wybory jednostki choć może to czynić w sposób poÅ›redni. Nie manipuluje grupÄ… w celu uzyskania wÅ‚asnych korzyÅ›ci takich jak korzyÅ›ci materialne czy podporzÄ…dkowanie jednostki.
​
2. Zaangażowanie jednostki w życie religijne grupy.
Sekta
CaÅ‚kowite podporzÄ…dkowanie jednostki celom grupy religijnej, liczy siÄ™ grupa nie jednostka, o stopniu i sposobie zaangażowania w grupie nie decyduje wyznawca. Dokonuje siÄ™ to poprzez sztywny rozkÅ‚ad zajęć, wpÅ‚ywanie poÅ›rednio lub bezpoÅ›rednio (w zależnoÅ›ci od stopnia toksycznoÅ›ci grupy) na wybór życiowego partnera, zawodu itd. W sekcie jednostka musi wÅ‚ożyć maksimum wysiÅ‚ku w funkcjonowanie grupy i jej przychylność, w zamian otrzymuje zÅ‚udne poczucie bezpieczeÅ„stwa i tzw. wspólnotowość, poczucie wyjÄ…tkowoÅ›ci, misji i celu życia. W sektach "zamkniÄ™tych" czas nie może być "marnowany". Każde dziaÅ‚anie ma znaczenie i ma sÅ‚użyć sekcie, oddanie grupie jest poddawane kontroli, wyznawca może być krytykowany, uznawany za winnego, karany, może być prowokowany do samokrytyki, zmuszany do wyznaÅ„, którym ulega pod wpÅ‚ywem nacisku i manipulacji. Kontrolowany jest zarówno przez guru jak i przez wspóÅ‚wyznawców. Pilnowanie siÄ™ wzajemnie co sprawia, że funkcjonujÄ™ w klimacie wzajemnych podejrzeÅ„ i oskarżeÅ„. ByÅ‚y Åšwiadek Jehowy opisaÅ‚ to tak "Stajecie siÄ™ przejrzyÅ›ci jak ze szkÅ‚a, a także sÅ‚abi jak dziecko otoczone rekinami. Wszelka wasza intymność jest stopniowo obnażana, czy chodzi w sprawy waszego rodzinnego budżetu czy też o wasze życie seksulane" Z drugiej strony za "dobre sprawowanie" z reguÅ‚y jest ograniczona nagroda (np. talizman, przedmiot czci, podpis guru : przedmioty z punktu widzenia osoby z zewnÄ…trz bezużyteczne, którym wyznawca nadaje magicznÄ… moc) bÄ…dź zgoÅ‚a nie ma nic. Przy czym wyznawca jest caÅ‚y czas uznany na niedoskonaÅ‚ego a jego wysiÅ‚ki na rzecz sekty nigdy nie sÄ… w peÅ‚ni akceptowalne i wystarczajÄ…ce. Wyznawca ma obowiÄ…zek pytania o zgodÄ™ lidera bÄ…dź bezpoÅ›rednio guru przy ważnych decyzjach, jak np. pójÅ›cie na studia, w skrajnych przypadkach zdaje siÄ™ na wolÄ™ lidera, przywódcy, starszego itp. w takich kwestiach jak : jakiej muzyki ma sÅ‚uchać, jaki film powinien obejrzeć. Ogranicza to widzenie Å›wiata wyznawcy, brak kontaktu z innymi wartoÅ›ciami upoÅ›ledza jednostkÄ™ i prowadzi do wykluczenia spoÅ‚ecznego.
​
wyznanie religijne
O sposobie zaangażowania w życie religijne wspólnoty decyduje jednostka. Z reguÅ‚y wyznania prowadzÄ… różne przedsiÄ™wziÄ™cia nie tylko o charakterze Å›ciÅ›le religijnym. MogÄ… to być przedsiÄ™wziÄ™cia o charakterze charytatywnym nie majÄ…ce charakteru werbowania do grupy wyznaniowej. MogÄ… skupiać osoby bÄ™dÄ…ce czÅ‚onkiem wyznania jak i te spoza wyznania, które Å‚Ä…czy wspólne zaangażowanie w dobro czÅ‚owieka. Wyznawca sam decyduje jak i w jakie przedsiÄ™wziÄ™cia grupy chce siÄ™ zaangażować. Od jego osobistego podejÅ›cia zależy na ile odda grupie religijnej swój czas. Wyznanie nie peÅ‚ni tu funkcji opresyjnej, nie wpÅ‚ywa bezpoÅ›rednio, choć może poÅ›rednio w zależnoÅ›ci od stopnia zaangażowania wyznawcy, na decyzjÄ™ wyznawcy. Nie decyduje o tym co wyznawca oglÄ…da czy czyta. Te decyzje podejmuje wyznawca sam w oparciu w swoje wÅ‚asne przemyÅ›lenia, może na wÅ‚asne życzenie i w zgodzie z wÅ‚asnym sumieniem samoograniczać siÄ™ ale zawsze jest to jego wolny wybór.
​
3. Funkcjonowanie w grupie
W sekcie
Sekta rzÄ…dzi siÄ™ Å›cisÅ‚ymi zasadami, reguÅ‚ami od których nie ma wyjÄ…tku. Szczególnie widocznie jest w nacisku jakie kÅ‚adzie sekta na sposób ubieranie siÄ™ wyznawcy lub sposób odżywiania siÄ™, a także stosunek do tzw. używek i seksu. Te aspekty życia sÄ… Å›ciÅ›le kontrolowane. Sekta narzuca sposób ubierania siÄ™ wyznawcy w zależnoÅ›ci o rodzaju sekty : od tzw. "porzÄ…dnego" : garnitury, kobiety zawsze sukienka, spódnica za kolana po typ wschodni (sekty hinduistyczne). Może też wymagać okreÅ›lonej fryzury, zakrywania wÅ‚osów przesz kobiety bÄ…dź wrÄ™cz przeciwnie, noszenia brody przez mężczyzn bÄ…dź przeciwnie zakaz noszenia brody. PragnÄ™ podkreÅ›lić, że jest to zawsze wymóg konieczny a nie dobrowolny, odstÄ™pstwo jest zawsze karane poprzez np. "braterskie rady". Stosunek do seksu może być w różnych sektach odmienny. Od caÅ‚kowitej wstrzemięźliwoÅ›ci seksualnej (narzuconego celibatu) po rozwiÄ…zÅ‚ość seksualnÄ… w celu werbowania nowych czÅ‚onków, bÄ…dź orgie seksualne z guru. Zawsze jednak ta dziedzina jest podporzÄ…dkowana chorym urojeniom guru. PragnÄ™ tu zauważyć, że guru zawsze może wiÄ™cej. Seks może nosić piÄ™tno grzechu (jak w przypadku Ruchu) lub przeciwnie może być traktowany jako "wyzwolenie". Podobnie z używkami i sposobem odżywiania siÄ™. Niektóre sekty nie wpÅ‚ywajÄ… na sposób odżywiania siÄ™ wyznawcy (dot. tych "bardziej otwartych"), jednakże zdecydowana wiÄ™kszość nakazuje wyznawcom spożywać bÄ…dź nie spożywać okreÅ›lonych produktów. W Ruchu istnieje nakaz oczyszczania pokarmu jako tego od szatana. W niektórych sektach istnieje zakaz picia kawy. Niedozwolone sÄ… narkotyki i papierosy. W niektórych sektach jednak wskazane jest pobudzanie siÄ™ narkotykami w celu uzyskania "szerszej Å›wiadomoÅ›ci". Zawsze jednak sekta mówi, że nie można inaczej a odstÄ™pstwo grozi utratÄ… zbawienia, wykluczeniem, zmuszaniem jednostki do zmiany przyzwyczajeÅ„, które traktuje jak nawrócenie. Co w prosty sposób prowadzi do zmiany osobowoÅ›ci i utraty kontaktu ze swoim prawdziwym ja.
​
wyznanie religijne
Wyznanie może i zwykle to robi promować tzw. zdrowy styl życia, nie zachÄ™cać do palenia, picia itp. Jednakże zawsze ostateczna decyzja należy do wyznawcy a za stosowanie używek czy życie w niezgodzie z wytycznymi wyznania dot. np. seksu nie grożą konsekwencje w postaci wykluczenia. Sposób ubierania siÄ™ zależy zwykle od tradycji przyjmowanych w danej rodzinie. Akcent przesuwa siÄ™ tu z organizacji religijnej na decyzje jednostki w tej kwestii. Normalne wyznanie religijne nie decyduje o wyborze małżonka, korzystania bÄ…dź nie korzystania z używek, nie decyduje o sposobie odżywiania jednostki. OczywiÅ›cie w zależnoÅ›ci od wyznania może poÅ›rednio wpÅ‚ywać na wybory, niektóre wyznania wykluczajÄ… osoby za palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu. Nie czyni to jednak jeszcze z wyznania sekty moim zdaniem. Niektóre ograniczenia mogÄ… wpÅ‚ywać na rozwój osobisty jednostki.
​
4. Sposób wydatkowanie pieniÄ™dzy
Sekta
W sekcie zamkniÄ™tej wyznawca najczęściej nie dysponuje wÅ‚asnymi pieniÄ™dzmi, jego zasobami finansowymi dysponuje grupa. CzÄ™sto też praca na rzecz sekty jest darmowa. W sekcie "otwartej" wyznawca jest nakÅ‚aniany do wydatkowania pieniÄ™dzy gÅ‚ównie na cele sekty. Przy czym wzbudzane jest w nim poczucie winy gdy nie wywiÄ…zuje siÄ™ z tego obowiÄ…zku.
​
Wyznanie
Wyznawca sam decyduje jakÄ… kwotÄ™ przeznaczy na swoje wyznanie. Czasami obowiÄ…zujÄ™ skÅ‚adka z góry okreÅ›lonej wysokoÅ›ci bÄ…dź o wysokoÅ›ci skÅ‚adki decyduje wyznawca.
​
5. Pozyskiwanie nowych czÅ‚onków
Sekta
Werbowanie jest obowiÄ…zkiem każdego wyznawcy. Przy czym metody werbowanie sÄ… czÄ™sto nieetyczne. Osoba werbujÄ…ca nie mówi caÅ‚ej prawdy o grupie, ukrywa jej prawdziwe oblicze, stwarza pozory tajemniczoÅ›ci grupy, manipulujÄ… adeptem. Wykorzystuje informacje przekazane przez adepta do celów werbunkowych. CzÄ™sto wykorzystuje skupiska ludzi wierzÄ…cych do agitacji na rzecz sekty. Osoba uchylajÄ…ca siÄ™ od werbowania jest poddawana naciskowi i krytykowana. Nazywana sÅ‚abÄ… duchowÄ… lub innym okreÅ›leniem znanym i rozumianym tylko w sekcie. Do werbowania w niektórych sektach wykorzystuje siÄ™ dzieci. (Åšwiadkowie Jehowy). Wyznawca zmuszany jest do "dawania Å›wiadectwa" zawsze i wszÄ™dzie, co powoduje liczne frustracje i zmÄ™czenie. Nagminne jest też skÅ‚adanie sprawozdaÅ„ z werbowania osobie odpowiedzialnej w sekcie (np. liderowi).
​
Wyznanie
Polityka wspóÅ‚czesnych koÅ›cioÅ‚ów chrzeÅ›cijaÅ„skich w Polsce zakazuje werbowania do swoich ugrupowaÅ„ (prozelityzm). KoÅ›cioÅ‚y chrzeÅ›cijaÅ„skie przynajmniej oficjalnie wspierajÄ… ekumenizm. Å»aden czÅ‚onek wyznania nie jest zmuszany bezpoÅ›rednio do Å›wiadczenia o swojej prawdzie, chyba że tego pragnie i ma takÄ… potrzebÄ™.
​
6. Prawda i stosunek do ekumenii
sekta
Wyznawca jest przekonany, że posiadÅ‚ prawdÄ™, która nie podlega dyskusji. Przekroczenie zasad, którymi kieruje siÄ™ Prawda prowadzi do wykluczenia. Każda sekta jest swoistÄ… dyktaturÄ…. Przekonanie o posiadaniu tej prawdy prowadzi do elitarnoÅ›ci. Jednostka czuje siÄ™ wybraÅ„cem, a jednoczeÅ›nie czuje ciężar zadaÅ„ jakie ma do speÅ‚nienia. Czuje potrzebÄ™ nawrócenia jak najwiÄ™kszej iloÅ›ci ludzi bÄ…dź jest do tego zmuszana trochÄ™ wbrew swojej woli (jeÅ›li nie zwerbuje okreÅ›lonej liczby osób nie bÄ™dzie mogÅ‚a zaÅ‚ożyć rodziny). Elitarność z kolei prowadzi do poczucia wyobcowania ze Å›wiatem zewnÄ™trznym. Åšwiat zewnÄ™trzny postrzegany jest jako zÅ‚y, od szatana itp. W Å›wiecie zewnÄ™trznym czyhajÄ… niezliczone pokusy, które niechybnie doprowadzÄ… wyznawcÄ™ co najmniej do upadku moralnego albo też do piekÅ‚a, utraty zbawienia, choroby, opÄ™tania przez demony. Dlatego pokusy czyhajÄ…ce na zewnÄ…trz należy zwalczać za pomocÄ… dyscypliny, rozmów z "braćmi", zwiÄ™kszonej liczby godzin pracy na rzecz sekty, umartwiania siÄ™ itp. Åšwiat, który jawi siÄ™ być Å›wiatem od szatana nadaje siÄ™ tylko do nawrócenia bÄ…dź .... do zgÅ‚adzenia. W ekstremalnych przypadkach sekta wystÄ™pujÄ™ przeciw Å›wiatu zbrojenie (Gałąź Dawidowa - przywódca David Koresh) lub przeciwko samej sobie (ÅšwiÄ…tynia Ludu - Jim Jones). Walka ze Å›wiatem jest wpisana w sektÄ™, tzw syndrom oblężonej twierdzy. Wróg czyha na zewnÄ…trz ale też może kryć siÄ™ wÅ›ród wyznawców, którzy np. zaczynajÄ… mieć wÄ…tpliwoÅ›ci. W takim przypadku osoba musi zostać usuniÄ™ta poza grupÄ™, bez wzglÄ™du na koszty jakie poniesie ona czy osoby, które pozostaÅ‚y w sekcie.
​
wyznanie
Przynajmniej oficjalnie obowiÄ…zuje ekumenia i wspóÅ‚praca miÄ™dzy wyznaniami. Wyznawca decyduje czy chce brać udziaÅ‚ w spotkaniach ekumenicznych i w jakim stopniu zgadza siÄ™ z politykÄ… swojego wyznania w tej kwestii.
​
Wychowanie dzieci
sekta : Każda sekta ma za zadanie stworzenie innego czÅ‚owieka, ulepienie go wedÅ‚ug swojego uznania i wykorzystanie do swoich celów. Dzieci w sekcie nie należą tylko do rodziny ale przede wszystkim do sekty. Niektóre sekty zalecaÅ‚y pozbywania siÄ™ potomstwa i umieszczanie ich w zakÅ‚adach opiekuÅ„czych (Moon w poczÄ…tkach dziaÅ‚alnoÅ›ci), inne widzÄ… w dzieciach zaczyn na przyszÅ‚ych wyznawców. Zawsze jednak sekta odmawia dzieciom prawa do bycia dziećmi, sÄ… to tzw. dorosÅ‚e dzieci. Rodziców z reguÅ‚y zachÄ™ca siÄ™ do wymierzania kar podczas dÅ‚ugich wykÅ‚adów bÄ…dź kazaÅ„ gdy dzieci sÄ… wg. sekty "niegrzeczne". MajÄ… być klonami dorosÅ‚ych. Karcenie jest na porzÄ…dku dziennym. Czasami o karze decyduje guru. Mówi wnuczka Mojżesza Davida - zaÅ‚ożyciela Dzieci Bożych "Maria (towarzyska guru) zachÄ™caÅ‚a wiernych do spowiadania siÄ™ z tego co ich niepokoiÅ‚o. Spowiedź robi siÄ™ nagrywajÄ…c swoje myÅ›li na magnetofon..Pewnego dnia otoczyli mnie liderzy , poÅ‚ożyli rÄ™ce na moim ciele i zaczÄ™li siÄ™ modlić "Grasz z demonem , jesteÅ› wariatkÄ…" MiaÅ‚am wtedy 14 lat..." doktrynie Ruchu dzieci sÄ… pozbawione grzechu i idealne, co nakÅ‚ada na nie ciężar nie do udźwigniÄ™cia. PodporzÄ…dkowanie rodziców sekcie prowadzi do ograniczenia widzeÅ„ z rodzinÄ…, która nie należy do sekty. Dzieci nie majÄ… kontaktu ze swoimi dziadkami na przykÅ‚ad bÄ…dź sÄ… nastawiane przeciwko nim, uczone nietolerancji wobec osoby , która nie przynależy do grupy. W sekcie Nowy Akropol dzieci muszÄ… przesyÅ‚ać do "dowódcy" miesiÄ™czny bilans dziecka . Jest to autokrytyka. W sekcie Tabitha' s Place dzieci donoszÄ… na te, które zamiast czytać BibliÄ™ bawiÄ… siÄ™. Dla wyznawcy sekty jest ona duchowÄ… rodzinÄ…, a wiÄ™c biologiczna musi być podporzÄ…dkowana woli guru. Dzieci w sekcie zamkniÄ™te sÄ… w "czarownym jej krÄ™gu", kontakty z rówieÅ›nikami bywajÄ… zakazane, preferowane sÄ… kontakty z dziećmi z sekty (w grupach "otwartych") . W sekcie zamkniÄ™tej dzieci praktycznie caÅ‚y czas przebywajÄ… w otoczeniu osób z sekty, którzy niejednokrotnie przejmujÄ… na siebie ich edukacjÄ™. U scjentologów dziecko (podobnie w Ruchu) przytÅ‚oczone jest przez ideaÅ‚ jaki ma osiÄ…gnąć. Dzieci muszÄ… być chronione przed zgubnym wpÅ‚ywem Å›wiata. Dzieci Sahaja Yoginów sÄ… samÄ… czystoÅ›ciÄ… dlatego muszÄ… zamieszkać z dala od Å›wiata.
wyznanie :
​
Wychowanie religijne wyznanie pozostawia w gestii rodziców i tylko od ich zaangażowania bÄ…dź tradycji zależy w jakim stopniu dzieci sÄ… nauczane prawd swojej wiary.
​
Przyczyny powstawania sekt
​
Przyczyny powstawania sekt sÄ… niestety bardzo prozaiczne. NajważniejszÄ… osobÄ… w sekcie jest guru, bÄ…dź grupa wybranych, którzy znajÄ… PrawdÄ™. Megalomani. I to od tej osoby czÄ™sto siÄ™ wszystko zaczyna. Co niÄ… powoduje? Trzy czynniki
​
1. WÅ‚adza
2. PieniÄ…dze
3. Seks
​
NastÄ™pnym czynnikiem sÄ… wyznawcy. To osoby zwykle idealistycznie nastawione do Å›wiata, poszukujÄ…ce sensu i celu życia. Czasami na zakrÄ™cie, ale nie zawsze. PragnÄ…ce rozwoju duchowego bÄ…dź poszukujÄ…ce prawdy lub tylko pocieszenia. CzÄ™sto sÄ… odwrotnoÅ›ciÄ… swych guru. Zdolne do wyrzeczeÅ„, krytyczne wobec siebie, pragnÄ…ce siÄ™ doskonalić. Niestety sekta w nieuchronny sposób zmienia takich ludzi w doktrynerów.
​
​
​
W tekście korzystałam z własnych przemyśleń i doświadczeń a także z książki "Dzieci w sektach" Hayat el Mountacir.
​
​
​
​
,Motto
,WyjaÅ›niÅ‚a mi, że Å›lubowali czyste życie dla Boga, ale jeÅ›li ktoÅ› jest fanatykiem, może wierzyć, że żyje cnotliwie a jednoczeÅ›nie mordować ludzi. WedÅ‚ug fanatyków mordowanie ludzi jest cnotliwe, w każdym razie pewnego rodzaju ludzi" ( "Testamenty / Margaret Atwood)