top of page

Historia Ruchu

Tytułem wstępu

​

MyÅ›lÄ…c o historii "koÅ›cioÅ‚a" trzeba mieć Å›wiadomość zafaÅ‚szowania dużej części faktów . PamiÄ™tam jak na propagandowym filmiku na workshopie obejrzaÅ‚am biografiÄ™ Moona. Nacisk poÅ‚ożono na jego martyrologicznÄ… przeszÅ‚ość. Wykorzystywano do tego celu jego niewÄ…tpliwie ciężki pobyt w obozie i wojnÄ™ koreaÅ„skÄ…. Trudno mi teraz powiedzieć czy rzeczywiÅ›cie Moon byÅ‚ wówczas czÅ‚owiekiem peÅ‚nym poÅ›wiÄ™ceÅ„, ryzykujÄ…cym życie dla wspóÅ‚więźniów. SpotkaÅ‚am siÄ™ z zarzutami , że zdjÄ™cie przedstawiajÄ…ce ten fakt jest nieprawdziwe. SfaÅ‚szowane. Nie wiem czy to prawdziwy zarzut. Fakt , że Moon byÅ‚ guru niebezpiecznej sekty nie wyklucza, że mógÅ‚ zachować siÄ™ przyzwoicie lub nawet bohatersko podczas tych strasznych dni jego życia. 

 

Formalna nazwa koÅ›cioÅ‚a brzmi Ruch Pod Wezwaniem Ducha ÅšwiÄ™tego dla Zjednoczenia ChrzeÅ›cijaÅ„stwa Åšwiatowego. ZostaÅ‚ zarejestrowany w 1954 r, w Korei. Jest to oficjalna nazwa koÅ›cioÅ‚a zwanego tez KoÅ›cioÅ‚em Zjednoczeniowym bÄ…dź krótko "moonies". Jednak obecnie po podziaÅ‚ach z sektÄ… można siÄ™ w Polsce spotkać prÄ™dzej pod nazwÄ… "Federacji Rodzin dla Pokoju Åšwiatowego". ZresztÄ… jest to stara sztuczka Ruchu. Wprowadzenie w bÅ‚Ä…d nawet na etapie nazewnictwa!

 

 

 

ZaÅ‚ożycielem i przez swoje caÅ‚e życie przywódcÄ…  koÅ›cioÅ‚a byÅ‚ Sun Myoung Moon. Oryginalne imiÄ™ Yong Myung Moon (ÅšwiecÄ…cy smok). Wiele zdarzeÅ„ z życia Moona jest niejasna, fakty, które nam podawano do uwierzenia czÄ™sto nie miaÅ‚y miejsca.

UrodziÅ‚ siÄ™ w dzisiejszej PóÅ‚nocnej Korei 6 stycznia 1920 w  Pyung niedaleko wybrzeża. ImiÄ™ staÅ‚o siÄ™ problemem w czasie jego późniejszej dziaÅ‚alnoÅ›ci bowiem w symbolice koreaÅ„skiej oznacza ni mniej ni wiÄ™cej tylko szatana. Dlatego je zmieniÅ‚ na Sun Myoung Moon. ByÅ‚ piÄ…tym  z oÅ›miorga dzieci. 

​

​

Moon wychowywaÅ‚ siÄ™ w chrzeÅ›cijaÅ„skiej rodzinie (jego rodzice byli prezbiterianami). 

Jego dzieciÅ„stwo naznaczone byÅ‚o okupacjÄ… Korei przez JaponiÄ™. SiÅ‚ami które sprzeciwiaÅ‚y siÄ™ japoÅ„skiemu okupantowi byli m. inn. buddyÅ›ci i liczne grupy chrzeÅ›cijaÅ„skie, czÄ™sto o charakterze mesjaÅ„skim. Przywódcy tych ruchów cierpieli przeÅ›ladowania, bywali aresztowani a nawet skazywani na Å›mierć przez siÅ‚y okupantów. KoreaÅ„czycy byli eksploatowani duchowo i gospodarczo. W roku 1925 JapoÅ„czycy wprowadzili jako obowiÄ…zujÄ…cÄ… religiÄ™ szintoizm, co wiÄ…zaÅ‚o siÄ™ z oddawaniem boskiej czci cesarzowi Japonii. Nie pozostawaÅ‚o to bez wpÅ‚ywu na rosnÄ…cy opór koreaÅ„skiego spoÅ‚eczeÅ„stwa i jego duchowych przywódców.

Rodzina Moona przeszła na prezbiterianizm w roku 1930 gdy prześladowania japońskie były bardzo odczuwalne.

Moon był podobno pilnym uczniem. W wieku 10 lat jako jeszcze posłuszny syn przyjął prezbiterianizm.

 

Jednak jak sam twierdziÅ‚ w wieku 16 lat w Wielkanoc rzekomo miaÅ‚ objawienie Jezusa Chrystusa, który przekazaÅ‚ mu zbawczÄ… misjÄ™ stworzenia prawdziwej bożej rodziny, której wedÅ‚ug doktryny Jezus nie wypeÅ‚niÅ‚. Zgodnie z objawieniem Korea byÅ‚a nowym Jeruzalem.

 

W wieku 18 lat rozpoczÄ…Å‚ naukÄ™ w Seulu na kierunku inżynierii elektronicznej. , studia kontynuowaÅ‚ w Japonii na tokijskiej politechnice. UdzielaÅ‚ siÄ™ tam w tajnych organizacjach sprzeciwiajÄ…cych siÄ™ japoÅ„skiej okupacji Korei. Wtedy jak twierdziÅ‚ miaÅ‚ rozmawiać z wielkim przywódcami religijnym Å›wiata w Å›wiecie duchowym takim jak Jezus czy Mahomet. RozmawiaÅ‚ też nawet z szatanem…

 

W kwietniu 1945 ożeniÅ‚ siÄ™ po raz pierwszy z  Sungil Choi   w wieku 25 lat. Rok później przychodzi na Å›wiat jego pierwszy syn.

 Zostaje uczniem Baek Moon Kim'a, który uważaÅ‚ siÄ™ za... Boga. Jego "Boskie Podstawowe Zasady" i "Teologia ÅšwiÄ™tego Ducha" posÅ‚użyÅ‚y Moonowi za podstawÄ™ do "Boskiej Zasady". Przez osiem miesiÄ™cy podążaÅ‚ za "mesjaszem", mimo, że przecież wczeÅ›niej miaÅ‚ objawienie od Jezusa, że to on ma być mesjaszem!!! W tym samym roku zostaje aresztowany wedÅ‚ug biografii oficjalnej za sfaÅ‚szowanie pieniÄ™dzy w celu kupienia jabÅ‚ka.

W roku 1946 opuszcza swojÄ… żonÄ™, po tym jak w drodze na targ miaÅ‚ objawienie. Rzekomo Bóg nakazaÅ‚ mu porzucić swojÄ… żonÄ™ z maleÅ„kim synkiem i udać siÄ™ do Korei PóÅ‚nocnej. Syn miaÅ‚ wówczas 3 miesiÄ…ce. Nie widzieli siÄ™ 6 lat.

 

Były to lata obfitujące w tragiczne wydarzenia w jego życiorysie.

Kiedy zaczÄ…Å‚ oficjalnie nauczać w Korei  zostaÅ‚ aresztowany. Jego idee zostaÅ‚y odrzucone również przez chrzeÅ›cijaÅ„skich przywódców i zostaÅ‚ oskarżony przed miejscowymi urzÄ™dnikami komunistycznymi. ByÅ‚ rok 1946. Korea zostaÅ‚a podzielona ostatecznie na komunistycznÄ… póÅ‚noc i demokratyczne poÅ‚udnie.

 

 

KomuniÅ›ci torturowali Moona i ostatecznie porzucili rannego przed drzwiami wiÄ™zienia skÄ…d zabraÅ‚ go jego uczeÅ„ i pielÄ™gnowaÅ‚ aż ten wyzdrowiaÅ‚. Ponieważ religijne nauki byÅ‚y zabronione a Moon nadal kontynuowaÅ‚ kazania niedÅ‚ugo pozostaÅ‚ wolnym. W 1948 ponownie zostaÅ‚ aresztowany. tym razem pod pretekstem zakÅ‚ócania porzÄ…dku publicznego.. ZostaÅ‚ skazany i osadzony w wiÄ™zieniu Heungnam, obozie pracy, w którym więźniowie nierzadko umierali. WedÅ‚ug wÅ‚asnych wspomnieÅ„ wiÄ™zieÅ„ numer 596 gÅ‚odowaÅ‚ i harowaÅ‚. W obozie koncentracyjnym w Hung Nam spÄ™dziÅ‚ 2 lata i osiem miesiÄ™cy  z zasÄ…dzonych mu 5 lat. wedÅ‚ug oficjalnej wersji koÅ›cioÅ‚a nie poskarżyÅ‚ siÄ™ ani razu.

Ostatecznie po uwolnieniu, rzekomo 1 dzieÅ„ przed egzekucjÄ…,  po ostatecznym podziale Korei w 1951 roku Moon osiedliÅ‚ siÄ™ w Busan – mieÅ›cie portowym, gdzie zbudowaÅ‚ wÅ‚asnymi rÄ™kami swój pierwszy koÅ›cióÅ‚ na maÅ‚ym wzgórzu. KoÅ›cióÅ‚, a wÅ‚aÅ›ciwie chatkÄ™, MiaÅ‚a glinianÄ… podÅ‚ogÄ™, Å›ciany i dach zbudowany z drewna i pozostaÅ‚oÅ›ciach po armii jak np. starych wyrzuconych puszkach po piwie. Po mieÅ›cie krÄ™cili siÄ™ żoÅ‚nierze i uciekinierzy, których wojna rzuciÅ‚a w to miejsce. Moon harowaÅ‚ caÅ‚ymi dniami jako robotnik w porcie a wieczorami wygÅ‚aszaÅ‚ kazania.

W tym roku również poÅ‚Ä…czyÅ‚ siÄ™ na krótko ze swojÄ… pierwszÄ… żonÄ….

W latach 1951-52 pisze "BoskÄ… ZasadÄ™". WÅ‚aÅ›ciwie spisaÅ‚ jÄ… Hyo Won Eu na podstawie notatek i tego co mu podyktowaÅ‚ Moon. 

“Boska Zasada” jest centralnym tekstem KZ , która nie zostaÅ‚a napisana przez Moona lecz przez Hyo- Won Eu, pierwszego przedstawiciela koÅ›cioÅ‚a i jednego z pierwszych uczniów Moona. PodstawÄ… Boskiej Zasady byÅ‚y notatki Moona oraz ich wspólne rozmowy na temat ObjawieÅ„ Moona.

Boska Zasada stanowi mieszankÄ™ szamanizmu, buddyzmu, neo-konfucjanizmu i wiary chrzeÅ›cijaÅ„skiej. SiÄ™ga do Biblii, wschodniej filozofii, legend koreaÅ„skich jak również do popularnych ruchów religijnych z mÅ‚odoÅ›ci Moona i tworzy z nich patchworkowÄ… teologiÄ™.

W roku 1954 Moon przenosi siÄ™ z rodzinÄ… do Seulu, jego pierwsza rodzina siÄ™ rozpada a on zakÅ‚ada oficjalnie koÅ›cióÅ‚. Oficjalnie w Seulu rejestruje "Ruch pod wezwaniem Ducha ÅšwiÄ™tego dla Zjednoczenia ChrzeÅ›cijaÅ„stwa Åšwiatowego".

 

Rozstanie z żonÄ… zbiegÅ‚o siÄ™ z upublicznieniem relacji Å›wiadków o seksualnych nadużyciach w ramach KoÅ›cioÅ‚a Zjednoczeniowego. PoszÅ‚a plotka że Moon wymagaÅ‚ uprawiania  seksu od swoich żeÅ„skich wyznawczyÅ„  w ramach religijnego rytu inicjacyjnego. Niektóre religijne sekty praktykowaÅ‚y rytualnÄ… nagość i zmuszaÅ‚y swoich wyznawców w ramach rytuaÅ‚u oczyszczenia  do stosunku seksualnego z mesjaszem (tzw.  Pikareum).  Moon zaprzeczaÅ‚ tym rewelacjom i twierdziÅ‚, że sÄ… częściÄ… kampanii dyskredytujÄ…cej koÅ›cióÅ‚. 

W roku 1993 ukazaÅ‚a siÄ™ książka Chung-Hwa Paka „Tragedia szeÅ›ciu Mary” , która ukazaÅ‚a pokrÄ™conÄ… rzeczywistość pierwszych dni koÅ›cioÅ‚a. NapisaÅ‚ jÄ… czÅ‚onek sekty który rzekomo w roku 1951 udaÅ‚ siÄ™ wraz z Moonem do Korei PoÅ‚udniowej. W tej książce Pak stwierdziÅ‚, że Moon rzeczywiÅ›cie praktykowaÅ‚ Pikareum i że to byÅ‚ powód opuszczenia go przez jego pierwszÄ… żonÄ™.

WedÅ‚ug Pak Chung Hwa, autora książki "Tragedia szeÅ›ciu Mary" Moon praktykowaÅ‚ tzw, "oczyszczanie macicy (Å‚ona)". Tzn współżyÅ‚ seksualnie z szeÅ›cioma mężatkami, te nastÄ™pnie ze swoimi mężami a nastÄ™pnie z innymi mężczyznami. Pak odwoÅ‚aÅ‚ później te rewelacje i wróciÅ‚ na Å‚ono koÅ›cioÅ‚a.  

W poczÄ…tkowym czasie KZ czÅ‚onkowie sekty spotykali siÄ™ w maÅ‚ym domu o dwóch pomieszczeniach. Nazwano go „Domem Trzech drzwi”. Cichcem mówiono, że przy pierwszych drzwiach Å›ciÄ…ga siÄ™ kurtkÄ™, przy drugich ubranie wierzchnie, przy trzecich bieliznÄ™ w przygotowaniu do relacji seksualnych. Pewna historia mówi o kobiecie która ubraÅ‚a siedem warstw ubraÅ„ po to żeby w żadnym wypadku nie musieć siÄ™ caÅ‚kiem rozebrać.

Z powodu tych historii, które w czerwcu 1955 obiegÅ‚y miasto, Moon zostaÅ‚ aresztowany za zÅ‚amanie dobrych obyczajów. Ponadto zarzucano mu unikania sÅ‚użby wojskowej. Oba oskarżenia wkrótce wycofano ale plotki o pikareum trzymaÅ‚y siÄ™ uparcie.

Gil-Ja Sa Eu byÅ‚a jednÄ… z pierwszych, którÄ… wydalono z Uniwersytetu z Ewha w Seulu, ponieważ administracja uniwersytetu  uwierzyÅ‚a w te pogÅ‚oski. Wraz z niÄ… wydalono jeszcze 14 studentek. Z późniejszych wypowiedzi (r. 1987) pani Eu  twierdziÅ‚a, że na skutek żarliwej modlitwy uczestnicy grupy odczuli  silne uczucie upadku Adama i Ewy. Mówili „JesteÅ›my jak Adam i Ewa, którzy byli nadzy i siÄ™ tego nie wstydzili! Dlatego czuliÅ›my siÄ™ szczęśliwi gdy zdejmowaliÅ›my nasze ubrania i taÅ„czyliÅ›my nago. Ta sytuacja staÅ‚a siÄ™ znana w Korei i byÅ‚a przyczynÄ… odrzucenia nas przez innych chrzeÅ›cijan"

Chung-Hwa Pak twierdziÅ‚, że w roku 1954 jeszcze podczas trwania jeszcze pierwszego małżeÅ„stwa Mona studentka Myung-Hee Kim zaszÅ‚a z nim w  ciąże.  Ponieważ rozwód w Korei byÅ‚ nielegalny Moon wysÅ‚aÅ‚ dziewczynÄ™ do Japonii gdzie urodziÅ‚a mu syna w Tokio, którego jednak nie uznaÅ‚ . TrzynaÅ›cie lat później (1969) chÅ‚opiec zginÄ…Å‚ w wypadku kolejowym.

 

 

​

W 1957 roku koÅ›cióÅ‚ funkcjonowaÅ‚ w okoÅ‚o 30 „zborach”.

W roku 1960 Moon wybraÅ‚ sobie żonÄ™, która mogÅ‚a grać rolÄ™ Prawdziwej Matki. Hak Ja Han miaÅ‚a 17 lat, kiedy zostaÅ‚a żonÄ… 40 –letniego Moona. Jej matka byÅ‚a wiernÄ… wyznawczyniÄ… Seong-Do Kims i postrzegaÅ‚a Moona jako mesjasza, ChÄ™tnie oddaÅ‚a swojÄ… córkÄ™ aby staÅ‚a siÄ™ częściÄ… prawdziwej rodziny.

DzieciÅ„stwo Hak Ja Han byÅ‚o silnie naznaczone ruchem spirytystycznym,  z którym identyfikowaÅ‚a siÄ™ jej matka. Å»yÅ‚a bez trosk na wyspie Jejudo, aż w roku 1955 przesiedliÅ‚a siÄ™ z matkÄ… do Seulu. Wychowywana przez babkÄ™, ponieważ matka tak byÅ‚a bardzo zajÄ™ta życiem religijnym. Jej ojciec opuÅ›ciÅ‚ jÄ… i jej matkÄ™, gdy byÅ‚a dzieckiem. Gdy skoÅ„czyÅ‚a 11 lat jej matka zostaÅ‚a kucharkÄ… u Moona . Hak ja Han byÅ‚a jeszcze dzieckiem gdy spotkaÅ‚a ,,mesjasza,, po raz pierwszy, wówczas też podjÄ…Å‚ decyzjÄ™ o jej poÅ›lubieniu.

Sun Myung Mun i Hak Ja Han pobrali siÄ™ 11 kwietnia 1960 roku w kwaterze gÅ‚ównej koÅ›cioÅ‚a w Seulu. ByÅ‚ to Å›lub wedÅ‚ug terminologii sekty znany po nazwÄ… Wesele Baranka. WedÅ‚ug doktryny Å›lub ten zostaÅ‚ przepowiedziany w Biblii w Objawieniu Å›w. Jana (19:7).

Krótko po tym wielu czÅ‚onków sekty zrezygnowaÅ‚o z niej i rozpowiedziaÅ‚o poza koÅ›cioÅ‚em, że SMM jako mesjasz wybiera żony swoim uczniom.. DoszÅ‚o do demonstracji rodziców czÅ‚onków sekty na ulicach gdy Moon poÅ›lubiaÅ‚ Hak Ja Han.

Nie przejmujÄ…c siÄ™ tym tydzieÅ„ później Moon udzieliÅ‚ Å›lubu swoim trzem oddanym uczniom Won Pil Kim, Hyo-Won Eu i Young Whi Kim z kobietami z sekty, które dla nich wybraÅ‚. CiekawostkÄ™ stanowi fakt , że pobÅ‚ogosÅ‚awiÅ‚ też pary bÄ™dÄ…ce jak to okreÅ›laÅ‚ w Å›wiecie duchowym, czyli nieżyjÄ…ce...

 

Po Å›lubie z "prawdziwÄ… matkÄ…" ogÅ‚osiÅ‚ siÄ™ Panem (WÅ‚adcÄ…) Drugiego Adwentu. MiaÅ‚ kierować Å›wiatem jako mesjasz, wypeÅ‚niajÄ…c biblijnÄ… przepowiednie o powtórnym przyjÅ›ciu mesjasza.

Aby rozprzestrzenić nauki mesjasza uczniowie jego musieli udawać się z misją propagującą jego nauki.

Sam koÅ›cióÅ‚ nie dysponowaÅ‚ pieniÄ™dzmi, tak że Moon wysyÅ‚aÅ‚ swoich uczniów, bez Å›rodków do życia wyposażonych jedynie w wolÄ™ przetrwania, na caÅ‚y kraj. . Moon rozkazaÅ‚ swoim uczniom rozdzielić siÄ™ i samotnie gÅ‚osić „dobrÄ… nowinÄ™”. Tak że ludzie podróżowali w różnych kierunkach do nawet najmniejszych osad ludzkich. Objeżdżanie kraju byÅ‚o utrudnione. PrzykÅ‚adowo matka jednej z wyznawczyÅ„  żebraÅ‚a o pieniÄ…dze na bilet kolejowy, jeździÅ‚a furmankÄ…, czyniÅ‚a po prostu wszystko aby wieszczyć dobrÄ… nowinÄ™ o mesjaszu. Czasami jedynÄ… ,,nagrodÄ…,, dla tego wysiÅ‚ku byÅ‚a wrogość sÅ‚uchaczy. WczeÅ›ni czÅ‚onkowie sekty byli wyszydzani opluwani i wyÅ›miewani. Rzadko ktoÅ› ich sÅ‚uchaÅ‚.  Znosili ciÄ…gÅ‚e ataki na swojÄ… wiarÄ™ żarliwie siÄ™ modlÄ…c. Jednak modlitwa nie mogÅ‚a ich nakarmić. Dni matki Nansook Hong (późniejszej żony syna Moona) byÅ‚y dÅ‚ugie i monotonne. WynajmowaÅ‚a pokój na wsi i spÄ™dzaÅ‚a dni mówiÄ…c kazania na rogach ulic, a nocÄ… w prawie pustych salkach modlitwy. Bieda i rozstanie nie byÅ‚y jednak jedynymi obciążeniami w pierwszych latach koÅ›cioÅ‚a. Mężczyźni, którzy uchylali siÄ™ od wojska trafiali do wiÄ™zienia. Nie skarżyli siÄ™, ponieważ porównywali swoje życie do pierwszych dni koÅ›cioÅ‚a, w których Moon siedziaÅ‚ w wiÄ™zieniu i cierpiaÅ‚.

Rodzina Moona żyÅ‚a wówczas w obszernym mieszkaniu tuż nad gÅ‚ównÄ… kwaterÄ… koÅ›cioÅ‚a w jednej  z najlepszych dzielnic Seulu. Å»yli z pracy swoich uczniów, którzy sÅ‚użyli rodzinie prowadzÄ…c gospodarstwo, piorÄ…c rzeczy, opiekujÄ…c siÄ™ dziećmi.

 

Å»ycie czÅ‚onków sekty zdominowane byÅ‚o sÅ‚użeniu  mesjaszowi. W niedzielÄ™ o godzinie 6.00 po porannym Å›lubowaniu  w miejscu zamieszkania czÅ‚onkowie sekty udawali siÄ™ do  centrali sekty, gdzie Moon prawiÅ‚ kazania godzinami. ZdarzaÅ‚o mu siÄ™ mówić nawet 15 godzin bez przerwy. DenerwowaÅ‚ siÄ™ , gdy ktoÅ› ze wspólnoty opuszczaÅ‚ pomieszczenie, żeby odpocząć. Tak że niedzielne zebrania sekty byÅ‚y prawdziwÄ… mÄ™kÄ… dla ludzi którzy siedzieli na goÅ‚ych deskach sali zgromadzenia.

W sekcie obowiÄ…zywaÅ‚a Å›cisÅ‚a hierarchia. CzoÅ‚obitny szacunek należaÅ‚ siÄ™  dzieciom Moona. Dzieci w sekcie uczyÅ‚y siÄ™ imion dzieci. OtrzymaÅ‚y one dodatek „Nim”. Ich akademickie i artystyczne umiejÄ™tnoÅ›ci i wysokie standardy życiowe sÅ‚użyÅ‚y jako dowód na ich wyższy status życiowy. Można powiedzieć, że traktowane byÅ‚y jak póÅ‚bogowie. Również wÅ›ród bÅ‚ogosÅ‚awionych dzieci obowiÄ…zywaÅ‚a hierarchia.  BÅ‚ogosÅ‚awione dzieci pierwszych trzech uczniów staÅ‚o na najwyższym stopniu, za nimi podążaÅ‚a reszta bÅ‚ogosÅ‚awionych dzieci - potomków 33 pierwszych pobÅ‚ogosÅ‚awionych  par.

W sekcie obchodziÅ‚o siÄ™ liczne Å›wiÄ™ta. PrzykÅ‚adowe to DzieÅ„ Dzieci, DzieÅ„ Prawdziwych Rzeczy, DzieÅ„ Rodziców, DzieÅ„ Boga.

Stopniowo Moon stawaÅ‚ siÄ™ biznesmenem, który na niewolniczej pracy swoich wyznawców zbiÅ‚ fortunÄ™.  NauczaÅ‚, że przemysÅ‚ jest fundamentem dziÄ™ki któremu wzniesione zostanie Królestwo Boże . DziÅ› imperium to  obejmuje przetwórstwo spożywcze, ryboÅ‚ówstwo, przemysÅ‚ rÄ™kodzielniczy, komputerowy, farmaceutyczny, portowy, elektroniczny.

​

W roku 1963 tworzy Tongil Group , która ze zmiennym szczęściem inwestuje w różne przedsiÄ™wziÄ™cia biznesowe (m.in w Korei Pólnocnej), "Tongilgyo oznacza po koreaÅ„sku zjednoczenie. Inwestuje w przedsiÄ™wziÄ™cia farmaceutyczne, turystyczne (hotele). w 2004 r w wyniku kryzysu azjatyckiego Tongil odnotowaÅ‚ ogromne straty finansowe. . Do koÅ›cioÅ‚a należy m.in New Yorker Hotel.

​

Il Hwa byÅ‚ Jednym z pierwszych klocków tego imperium. Jest to koncern farmaceutyczny, który w 4 nowoczesnych fabrykach w Korei produkuje ponad 40 różnych produktów farmaceutycznych.  Od wody mineralnej , lemoniady po produkty z żeÅ„ szenia. TwórcÄ… tych fabryk byÅ‚ ojciec Nansook Hong. W roku 1971 Moon wÅ‚ożyÅ‚ mu do rÄ™ki 500 dolarów i pouczyÅ‚, że koÅ›cióÅ‚ powinien zacząć produkować i rozwijać produkty z żeÅ„ szenia. WiedziaÅ‚ że te produkty sÄ… bardzo popularne w Japonii gdzie zamierzaÅ‚ poszerzyć swoje wpÅ‚ywy. Pewien japoÅ„ski wyznawca zwróciÅ‚ mu na to uwagÄ™. OczywiÅ›cie i w Korei te produkty znalazÅ‚y nabywców.

Ojciec Nansook Hong poÅ›wiÄ™ciÅ‚ swoich 10 lat życia aby rozbudować Il Hwa, który wyspecjalizowaÅ‚ siÄ™ w produktach z żeÅ„ szenia. PrzeistoczyÅ‚ ideÄ™ w olbrzymi lukratywny biznes dla Moona. Do Il Hwas należy McCol – drink, prawie tak popularny w Korei jak Coca Cola.oraz woda mineralna. Produkty eksportowane sÄ… do ponad 30 krajów.

​

W 1971 r. Moon osiedliÅ‚ siÄ™ w Stanach Zjednoczonych. UważaÅ‚, że należy ten kraj ratować od upadku moralnego. Nie ustawaÅ‚ w gÅ‚oszeniu kazaÅ„. Jego mowy stanowiÅ‚y mieszankÄ™ skÅ‚adajÄ…cÄ… siÄ™ z fanatyzmu religijnego i moralnego oraz skrajnego antykomunizmu. Ten ostatni Å‚atwo wytÅ‚umaczyć jego tragicznymi przeżyciami w obozie koncentracyjnym. OczywiÅ›cie jednoczeÅ›nie sekta nie ustawaÅ‚a w werbowaniu nowych czÅ‚onków. W rekrutacji niewÄ…tpliwie pomagaÅ‚a mu ówczesna sytuacja Stanów Zjednoczonych . Wojna w Wietnamie spowodowaÅ‚a protesty mÅ‚odzieży i stanowiÅ‚a podatny grunt na rodzenie siÄ™ ruchów pacyfistycznych. Z kolei Ruch podkreÅ›laÅ‚ swojÄ… pokojowÄ… misjÄ™. OrganizowaÅ‚ pokojowe demonstracje, które przyciÄ…gaÅ‚y mÅ‚odzież, a tym samym stanowiÅ‚y dobre podÅ‚oże do werbowania nowych czÅ‚onków Ruchu.

W roku 1973 powstaje znany również w Polsce CARP (Collegiate Association for the Research of Principles) Akademickie Stowarzyszenie Urzeczywistniania WartoÅ›ci Uniwersalnych.  Jak widać w polskiej wersji nie ma mowy o Zasadzie…

GÅ‚ównym celem byÅ‚a rekrutacja studentów. CARP powstaÅ‚ w szczytowym momencie protestów przeciw rozszerzaniu wojny w Wietnamie na Laos i Kambodżę. RekrutowaÅ‚ mÅ‚odzież  gÅ‚ównie konserwatywnÄ… , która nie chciaÅ‚a angażować siÄ™ w antywojennÄ… retorykÄ™. Moon zaangażowaÅ‚ siÄ™ czynnie w obronÄ™ prezydenta Nixona podczas afery Water Gate. DziesiÄ…tki porzÄ…dnie ubranych czÅ‚onków sekty modliÅ‚o siÄ™ i poÅ›ciÅ‚o przez caÅ‚y dzieÅ„ przed drzwiami BiaÅ‚ego Domu.

JednoczeÅ›nie czÅ‚onkowie sekty zarabiali pieniÄ…dze dla sekty sprzedajÄ…c wszÄ™dzie gdzie popadnie  bukiety kwiatów. Imperium Moona roÅ›nie. Zakupuje dom w Terrytown w Nowym Jorku i 10 hektarów ziemi za 850 000 dolarów w Westchester County. PosiadÅ‚ość (Belweder) liczyÅ‚a sobie 16 sypialni, sześć ogromnych pokoi, 10 Å‚azienek i dużą kuchniÄ™. Otoczona trawnikiem , drzewami, stawem , mostem. ZnajdowaÅ‚ siÄ™ tam też kort tenisowy i basen. 5 budynków, w tym dom goÅ›cinny, garaże, atelier dla artystów, budynki sportowe.

Rok później zakupiÅ‚ nastÄ™pnÄ… posiadÅ‚ość ziemskÄ… w pobliżu Belwederu za 566 150 dolarów. Równie bogato wyposażonÄ…. NazwaÅ‚ to East Garden. Tam przeprowadziÅ‚a siÄ™ rodzina. OczywiÅ›cie obie te posiadÅ‚oÅ›ci wykorzystywaÅ‚ do różnych “koÅ›cielnych” imprez. OczywiÅ›cie obie byÅ‚y pilnie strzeżone przez strażników.

​

JednoczeÅ›nie jego tubÄ… propagandowÄ… zostaje "Washington Times". 

​

W Korei natomiast rozwijaÅ‚a siÄ™ szkoÅ‚a Moona Little Angels Art School, którÄ… czÄ™sto wizytowaÅ‚ on bÄ…dź jego wysocy „urzÄ™dnicy”.

 UważaÅ‚, że misjÄ… jego jest stworzenie teokratycznego paÅ„stwa, w którym sprawowaÅ‚by rzÄ…dy niepodzielnie. IdeÄ™ tÄ™ w maÅ‚ej wersji pragnÄ…Å‚ zrealizować poprzez teokratyczne rzÄ…dy w Ameryce PoÅ‚udniowej w tzw. "Garden of Eden'. Zawsze uznawaÅ‚ demokratyczne rzÄ…dy za nieporozumienie. PragnÄ…Å‚ być dyktatorem Å›wiata.

WczeÅ›niej byÅ‚ w Stanach w latach 60-tych. Lata 60 nie sÄ… wspominane w oficjalnej biografii Moona z powodu "Mów Mistrza" w których wyraźnie mówiÅ‚ o potrzebie kontroli amerykaÅ„skiego rzÄ…du.

 

Obok przedsiÄ™wzięć biznesowych Moon podejmowaÅ‚ też próby zbliżenia do polityków, w Stanach Zjednoczonych prawicowych, takich jak np Bush. Pozostaje dla mnie zagadkÄ… jak Moon, podejmujÄ…cy wiele inicjatyw przeciwko komunizmowi mógÅ‚ wspóÅ‚pracować z komunistycznymi satrapami z Korei PóÅ‚nocnej.

 

Mimo małżeÅ„stwa Moon popeÅ‚nia cudzoÅ‚óstwo, w wyniku którego rodzi siÄ™ jego nastÄ™pny syn, który przez dÅ‚ugie lata przy peÅ‚nej aprobacie ojca spÄ™dza w domu Bo Hi Paka (prawej rÄ™ki Moona) - (patrz też Åšwiadectwo Sama). Ostatecznie miaÅ‚ 13 -Å›cioro dzieci z Hak Ja Han, jednego syna z pierwszÄ… żonÄ… i dwóch synów nieÅ›lubnych (jednego nie uznaÅ‚).

​

Odbywa podróż do 21 miast w USA gdzie wygÅ‚asza mowy rozpoczynajÄ…c tym samym "One World Crusade". Przemawia w Madison Square Gardens, w Kongresie Stanów Zjednoczonych i na Kapitolu.

 

W roku 1982 skazany za złożenie fałszywego zeznania podatkowego. Po 11 miesiącach opuszcza więzienie za dobre sprawowanie.

W roku 1990 spotyka siÄ™ z MichaiÅ‚em Gorbaczowem a w roku nastÄ™pnym z Kim Ir Senem. Podczas wizyty spotyka też swojÄ… rodzinÄ™. 

W roku 1992 Moon ogÅ‚asza siebie i swojÄ… małżonkÄ™ "Prawdziwymi Rodzicami". (6 styczeÅ„ 1992)

Moon zmarÅ‚ w swoim szpitalu w Korei  w roku 2012.   Na swego nastÄ™pcÄ™ już wczeÅ›niej wyznaczyÅ‚ Hyung Jin Moona.

W wyniku "walk na szczycie" Ruch podzieliÅ‚ siÄ™ na kilka frakcji, każdy z przywódców "zabraÅ‚" ze sobÄ… powiÄ…zane z nim organizacje , ludzi a także biznesy.  

​

​

​

​

​

​

 

bottom of page