top of page

Sekta - nienawiść w imiÄ™ miÅ‚oÅ›ci. 

​

Tytułem wstępu

​

Nie chciaÅ‚abym wdawać siÄ™ w niekoÅ„czÄ…ce dyskusje na temat definicji sekty. PragnÄ™ tylko zauważyć, że obraz zaciemnia fakt, że wielu sektom po prostu opÅ‚aca siÄ™ udawać zwiÄ…zki wyznaniowe  z prostego powodu : zyskujÄ… pieniÄ…dze i możliwość dziaÅ‚ania bez kontroli. Wyznania cieszÄ…ce siÄ™ uznaniem danego paÅ„stwa czy to ze wzglÄ™dów historycznych czy też kulturowych zwykle korzystajÄ… w wielu krajach z różnego rodzaju przywilejów. Nic dziwnego, że wszelkiej maÅ›ci szarlatani i guru pragnÄ… również korzystać z tych dobrodziejstw, a wiÄ™c czasami starajÄ… siÄ™ o uznanie ich za zwiÄ…zki wyznaniowe. KorzystajÄ… tu w obfitoÅ›ci z wolnoÅ›ci wyznania , która stanowi niezaprzeczalne dobro w każdym cywilizowanym kraju. O co w takim razie toczy siÄ™ spór, czy destrukcyjna sekta rzeczywiÅ›cie jest jeszcze jednym sposobem na okazywanie swojej pobożnoÅ›ci? Czy też może jest destrukcyjnÄ… organizacjÄ… opartÄ… na wyzysku swoich czÅ‚onków a w religijnych dogmatach szukajÄ…ca alibi do swoich poczynaÅ„? OczywiÅ›cie mechanizmy jakie rzÄ…dzÄ… sektami wystÄ™pujÄ… także w rzeczywistoÅ›ci poza sekciarskiej ale nigdy na takÄ… skalÄ™ (np. manipulacja). Przyjrzyjmy siÄ™ bliżej dziaÅ‚aniu destrukcyjnej sekcie i wyciÄ…gnijmy wnioski.

 

  1. Izolacja

Powodem izolacji w sektach destrukcyjnych jest strach przed Å›wiatem oraz kontrola jej czÅ‚onków przez przywódcÄ™ bÄ…dź przywódców.   Strach ten ma za przyczynÄ™  paranojÄ™ przywódcy, który umiejÄ™tnie za pomocÄ… różnorakich technik manipulacyjnych wpaja go swoim wyznawcom. PodkreÅ›lmy to wyraźnie , nikt z nas nie jest wolny od lÄ™ków, a umiejÄ™tnie podsycany lÄ™k może nas doprowadzić na skraj szaleÅ„stwa. Problem polega na tym, że guru potrafi ten lÄ™k „zagospodarować”. JeÅ›li boimy siÄ™ koÅ„ca Å›wiata guru zapewni nas, że go przeżyjemy . JeÅ›li boimy siÄ™ choroby, guru sprawi, że nie zachorujemy albo ozdrowiejemy. Nie znamy odpowiedzi na ważne pytania, guru takowe znajdzie. Każdy z nas „ucieka czasem od wolnoÅ›ci” i każdy potrzebuje czasem wsparcia.

​

Strach przed obcym, nieznanym jest niestety doskonaÅ‚Ä… pożywkÄ… dla  destrukcyjnej sekty. To on sprawia, że dajemy siÄ™ przekonać do izolacji w imiÄ™ naszego bezpieczeÅ„stwa. Taka izolacja w poÅ‚Ä…czeniu z zewnÄ™trznym wrogiem znamy pod nazwÄ… „oblężonej twierdzy”.  Idea ta  opiera siÄ™ na koncepcji wroga. Wrogiem może być otaczajÄ…cy nas Å›wiat, inne religie, inne rasy czy inny punkt widzenia.  W opozycji do Å›wiata guru buduje tożsamość grupy. Izolowanych czÅ‚onków sekty Å‚atwiej jest poddać kontroli i podporzÄ…dkować swojej woli.

W sektach destrukcyjnych izolacja przybiera różne formy: od czegoÅ› na ksztaÅ‚t obozu pracy (ÅšwiÄ…tynia Ludu)  do komun (rozproszonych lub nie) lub rodzin bÄ™dÄ…cych jednak pod wpÅ‚ywem sekty (Åšwiadkowie Jehowy).  Sekty przyjmujÄ… nastÄ™pujÄ…ce formy izolacji:

​

- zamkniętego obozu

- komun w mieście,

- komuny na farmach, ranczach, gospodarstwach na wsi

-siedziba w mieście zdominowanym przez sektę

-sekty nie tworzące odrębnych komun ale pozostające w ścisłym związku mentalnym z kierownictwem sekty

​

 Najbardziej destrukcyjnÄ… formÄ… izolowania czÅ‚onków sekty jest z pewnoÅ›ciÄ… coÅ› w rodzaju „obozu koncentracyjnego”. Taki typ reprezentowaÅ‚a np. m. in. sekta Jima Jonesa „ÅšwiÄ…tynia Ludu” czy sekta Paula Schafera  „Colonia Dignidad”. Jim Jones wyprowadziÅ‚ swoich wyznawców ze Stanów Zjednoczonych do Gujany, gdzie w dżungli zorganizowaÅ‚ obóz i sprawowaÅ‚ totalitarnÄ… kontrolÄ™ nad swoimi wyznawcami. W celu zapobieżenia ucieczkom, poza trudami jakie czyhaÅ‚y z pewnoÅ›ciÄ… w dżungli, chroniÅ‚ swoje „imperium” oddanymi sobie ludźmi, których wyposażyÅ‚ w broÅ„. Paul Schafer z kolei opuÅ›ciÅ‚ Niemcy a swojÄ… sektÄ™ utworzyÅ‚ na terytorium Chile. Sekta chroniona byÅ‚a nie tylko przez oddanych jej czÅ‚onków ale również przez przedziwnÄ… więź jakÄ… zawiÄ…zaÅ‚ guru sekty z despotycznym przywódcÄ… Chile Pinochetem. Ten ostatni utworzyÅ‚ nawet na jej terytorium podobóz dla swoich przeciwników politycznych, których nie wahaÅ‚ siÄ™ torturować.  W ten sposób guru sekty chroniony byÅ‚ bezpoÅ›rednio przez wÅ‚adze paÅ„stwowe Chile. Ucieczka w takich warunkach z góry skazana byÅ‚a na niepowodzenie. Takie ucieczki siÄ™ zdarzaÅ‚y a nieÅ›wiadomi sytuacji czÅ‚onkowie sekty byli Å‚apani i oddawani z powrotem w rÄ™ce guru.  Można tu zauważyć, że guru tak destrukcyjnych sekt „wyprowadzajÄ…” swoich wyznawców  do krajów gdzie kontrola nad tego typu grupami jest nikÅ‚a lub żadna bÄ…dź nawet wÅ‚adze im sprzyjajÄ….

Bardzo czÄ™sto jako forma izolacji wystÄ™pujÄ™ komuna. Znana nam  szerzej z lat sześćdziesiÄ…tych, gdy to zbuntowana mÅ‚odzież, z reguÅ‚y z amerykaÅ„skiej biaÅ‚ej klasy Å›redniej tworzyÅ‚a hipisowskie spoÅ‚ecznoÅ›ci. Zbuntowana mÅ‚odzież padaÅ‚a zresztÄ… czÄ™sto ofiarÄ… sekt. WÅ›ród takiej mÅ‚odzieży Å‚owiÅ‚ swoich wyznawców np. David Berg.  KomunÄ™ stanowić mogÄ… mieszkania bÄ…dź domy lub pojedyncze farmy (gospodarstwa) .  KoÅ›cióÅ‚ Zjednoczeniowy tworzyÅ‚ siatkÄ™ takich komun w każdym wiÄ™kszym mieÅ›cie w Polsce np. w GdaÅ„sku, Warszawie czy WrocÅ‚awiu. Osobno utworzyÅ‚ kompleks szkoleniowy w Glanowie, gdzie przeprowadzano 7-dniowe i dÅ‚uższe szkolenia zwane workshopami. Komuny mieszkalne Moona miaÅ‚y za zadanie nauczyć mÅ‚odych ludzi „prawdziwej miÅ‚oÅ›ci”. MÅ‚odzież w komunie podlegaÅ‚a liderowi i caÅ‚kowicie oddawaÅ‚a swój czas sekcie zgodnie z życzeniem lidera, który z kolei podlegaÅ‚ „prezydentowi” Polski. W komunach sekt destrukcyjnych czÅ‚onkowie  oddajÄ… siÄ™ zajÄ™ciom zwiÄ…zanym z interesami sekty tzn. pracÄ… (w przypadku Moona jest to fundraising) , werbowaniem nowych czÅ‚onków, rytuaÅ‚om religijnym itp. Å»ycie w komunie zdominowane jest przez posÅ‚uszeÅ„stwo i lojalność wobec lidera grupy a niesubordynacja karana na różne sposoby. Rodzina – Dzieci Boga natomiast tworzyÅ‚a komuny w caÅ‚kowitej konspiracji. Guru sekty (David Berg) popadÅ‚ w takÄ… paranojÄ™, że baÅ‚ siÄ™ nie tylko Å›wiata zewnÄ™trznego ale i wÅ‚asnych wyznawców, dlatego kontaktowaÅ‚ siÄ™ z nimi za poÅ›rednictwem listów, w których zawarte byÅ‚y wskazówki co do ich życia. ZmieniajÄ…c miejsce zamieszkania ( a czyniono tak nader czÄ™sto) zawiÄ…zywano niektórym czÅ‚onkom sekty oczy przepaskÄ… aby nie wiedzieli gdzie jadÄ…..  Komuny „Rodziny – Dzieci Boga” rozrzucone byÅ‚y po caÅ‚ym Å›wiecie, nawet w Afryce. Można sobie zadać pytanie w jaki sposób guru sekt wchodzÄ… w posiadanie tych wszystkich mieszkaÅ„ czy posiadÅ‚oÅ›ci? ReguÅ‚Ä… jest, że to sami czÅ‚onkowie sekt „fundujÄ…” swoim oprawcom te siedziby poprzez niewolniczÄ… pracÄ™ bÄ…dź przekazanie swojego majÄ…tku na rzecz sekty. „Rodzina – Dzieci Boga” uzyskiwaÅ‚a też Å›rodki na życie dziÄ™ki prostytucji swoich czÅ‚onkiÅ„. Pewien japoÅ„ski wyznawca sprawiÅ‚ im dom, zapÅ‚atÄ… byÅ‚y Å›wiadczone mu usÅ‚ugi seksualne. OczywiÅ›cie sekty stosujÄ… też oszustwa, kradzieże (sekta „Niebo”, przemyt (np. narkotyków Hare Kryszna)  itp. Tak wiÄ™c sekty tworzÄ… siatki komun powiÄ…zanych ze sobÄ… i zależnych od przywódcy. Niektóre sekty nie wychodzÄ… jednak poza jednÄ… siedzibÄ™. Ich dziaÅ‚alność ograniczona jest do jednego miejsca. Za przykÅ‚ad może tu sÅ‚użyć  polska „Stolica Boża i barankowa” , która posiadaÅ‚a jednÄ… siedzibÄ™, aczkolwiek czÄ™sto zmieniaÅ‚a miejsce zamieszkania.

Sekty tworzÄ…ce wspólne gospodarstwa rolne czy farmy to czÄ™sto sekty samowystarczalne, żyjÄ…ce z pracy wÅ‚asnych rÄ…k. Sekty te czÄ™sto zarzÄ…dzane sÄ… przez grupÄ™ starszych (zawsze mężczyzn), którzy czasami wyÅ‚aniajÄ… spoÅ›ród siebie przywódcÄ™ (proroka). Do takich sekt należaÅ‚a fundamentalistyczna sekta mormoÅ„ska Warrena Jeffa. W fundamentalistycznych sektach tego typu reguÅ‚y życia sÄ… z góry okreÅ›lone. Rodziny żyjÄ… osobno, aczkolwiek podporzÄ…dkowane sÄ… przywódcom. Niesubordynacja karana np. wykluczeniem. W Polsce podobnÄ… sektÄ™ tego typu tworzyÅ‚o „Niebo” Bogdana Kacmajora.  Z kolei David Koresh , wÅ‚aÅ›ciwie Vernon Howell, przyÅ‚Ä…czyÅ‚ siÄ™ do sekty Szczep Davidowy  po trudnych doÅ›wiadczeniach z dzieciÅ„stwa i różnorakich rozczarowaniach zwiÄ…zanych z czÅ‚onkostwem  w koÅ›ciele Adwentystów Dnia Siódmego .  Szczep Dawidowy tworzyÅ‚ komunÄ™ na  farmie  nazwanej przez Koresha Mount Carmel w Waco w Teksasie. Po zdobyciu przywództwa w sekcie Koresh zaczÄ…Å‚ siÄ™ zbroić i oddzielać komunÄ™ jeszcze bardziej od Å›wiata zewnÄ™trznego. Sam jednak w celu werbowania nowych czÅ‚onków jeździÅ‚ po caÅ‚ym Å›wiecie. WerbowaÅ‚ m. in. w Australii, Wielkiej Brytanii, Izraelu. Podobnież odizolowaÅ‚ swoich czÅ‚onków na farmie Shoko Asahara (wÅ‚aÅ›c.. Matsumoto), który zakupiÅ‚ ziemiÄ™ pod Å›wiÄ™tÄ… górÄ… Fudżi w Japonii, gdzie utworzyÅ‚ „Å›wiÄ…tyniÄ™ buddyjskÄ…”. ZakupiÅ‚ też ziemiÄ™ w Australii o powierzchni 80 000 akrów. CzÅ‚onkowie Aum mogli tam oddawać siÄ™ doÅ›wiadczeniom na zwierzÄ™tach. W ciaÅ‚ach 24 padÅ‚ych owiec odnaleziono Å›lady Å›miercionoÅ›nego sarinu. Prawdopodobnie mieszkaÅ„cy farmy w Australii mieli wedÅ‚ug sekty przeczekać wojnÄ™ atomowÄ…, którÄ… przewidywaÅ‚a sekta. Farmy sÄ… bardzo czÄ™sto wykorzystywane przez sekty.

Jedynym dotychczas przypadkiem wziÄ™cia w „jasyr” miasta jest przypadek scjentologii, która caÅ‚kowicie podporzÄ…dkowaÅ‚a sobie miasto Clearwater na Florydzie, gdzie znajduje siÄ™ jej gÅ‚ówna siedziba warta ponoć 145 mln dolarów. Zdyscyplinowani czÅ‚onkowie tej sekty ubrani jednakowo w stroje podobne do marynarki wojennej chodzÄ… parami i oddajÄ… siÄ™ pracy na rzecz sekty. W siedzibie sekty znajdujÄ… siÄ™ jej oÅ›rodki szkoleniowe i gÅ‚ówna siedziba Sea org. KwartaÅ‚ miasta jest pilnie strzeżony przez strażników i zainstalowane wszÄ™dzie kamery. Scjentolodzy zakupili w tej miejscowoÅ›ci wiele nieruchomoÅ›ci. CzÅ‚onkowie sekty pracujÄ… tam w zasadzie bez przerwy. Kontakty z ludźmi z miasta sÄ… zakazane.

Najmniej ingerujÄ…cym w życiu czÅ‚onków sekty sposobem izolacji sÄ… rodziny, jednostki żyjÄ…ce w spoÅ‚eczeÅ„stwie ale poddane zupeÅ‚nie ideologii sekty destrukcyjnej, żyjÄ…cy wedÅ‚ug jej wskazaÅ„, bez możliwoÅ›ci kontestacji. CechÄ… charakterystycznÄ… tych grup jest fanatyzm jak w każdej sekcie i zdominowanie czasu wolnego przez dziaÅ‚alność w sekcie. Przedstawiciele tych ruchów wtapiajÄ… siÄ™ w spoÅ‚eczeÅ„stwo pozostajÄ…c jednak jej wrogiem. JeÅ›li biorÄ… udziaÅ‚ w życiu spoÅ‚eczeÅ„stwa to tylko na warunkach sekty i w jej interesie. Do przykÅ‚adów takiej sekty należą Åšwiadkowie Jehowy.

Każdy z wymienionych wyżej sposobów izolacji ma za zadanie utworzyć paÅ„stwo w paÅ„stwie, które nie podlega prawu paÅ„stwa na terenie którego znajduje siÄ™ siedziba sekty. Nawet jeÅ›li czÅ‚onkowie sekty pozornie podporzÄ…dkujÄ… siÄ™ prawu, to tylko na wÅ‚asnych zasadach bÄ…dź w ukryciu „robiÄ… swoje”. Trudno żeby byÅ‚o inaczej skoro Å›wiat jest dla nich „systemem”, „samym zÅ‚em” itp.

​

2. WiÄ™zi  rodzinne (seks, poligamia).

​

Aby izolacja daÅ‚a oczekiwane rezultaty co oznacza odciÄ™cie siÄ™ adepta od dotychczasowego życia i poÅ›wiÄ™cenie ideaÅ‚om sekty konieczne jest osÅ‚abienie wiÄ™zi  rodzinnych.  Jedność rodziny stanowi dla sekty zagrożenie. To guru przejmuje wÅ‚adzÄ™ nad rodzinÄ… żyjÄ…cÄ… w sekcie bÄ…dź sam tÄ… rodzinÄ™ tworzy. Sekty poligamiczne Å‚amiÄ… prawo powszechnie stosujÄ…c bigamiÄ™. Mormoni uczynili z poligamii nakaz religijny. W destrukcyjnych sektach rodzina i małżeÅ„stwo sÅ‚uży wspólnocie. MałżeÅ„stwo z reguÅ‚y jest aranżowane, małżonkowie rozdzielani  wedÅ‚ug uznania guru. Dzieci oddzielane od rodziców. Poniżej przedstawiÄ™ kilka charakterystycznych wiÄ™zi rodzinnych jakie obowiÄ…zujÄ… w sektach.

W KoÅ›ciele Zjednoczeniowym seks uznany jest za praprzyczynÄ™ grzechu na ziemi. Para może rozpocząć wspólne życie po trzech latach „próby”. W praktyce czas ten guru mógÅ‚ skrócić bÄ…dź stosowaÅ‚ uznaniowość. Wspólne życie oczywiÅ›cie podlegaÅ‚o wymogom sekty, pary czÄ™sto rozdzielano i wysyÅ‚ano na misje w różne strony. Dzieci nie widziaÅ‚y swoich rodziców caÅ‚ymi latami i wychowywane byÅ‚y kolektywnie. Wstrzemięźliwość nie dotyczyÅ‚a oczywiÅ›cie guru sekty.

W sekcie „Rodzina – dzieci Boga” panowaÅ‚a z kolei rozwiÄ…zÅ‚ość seksualna , rodzice zmieniali partnerów tworzÄ…c rodziny patchworkowe. Jednak i tu dzieci czÄ™sto nie miaÅ‚y kontaktu z rodzicami biologicznymi. Nie sposób wyobrazić sobie cierpienia takiego dziecka, którego mama opuszcza dom by zÅ‚Ä…czyć siÄ™ nowym partnerem…  ByÅ‚y również molestowane seksualnie. RozwiÄ…zÅ‚ość seksualnÄ… dopuszczaÅ‚ też Jim Jones. SypiaÅ‚ z żonami swoich wyznawców, którzy siÄ™ temu przyglÄ…dali upokarzajÄ…c ich w ten sposób dodatkowo . DziÄ™ki takiemu postÄ™powaniu godziÅ‚ w integralność rodziny. Dezintegracji rodziny sÅ‚uży też powszechne w sektach donosicielstwo.  Å»ona nie mogÅ‚a zatem w peÅ‚ni ufać mężowi i odwrotnie. Sekta „Colonia Dignidad” rozdzielaÅ‚a dorosÅ‚ych od dzieci, mężczyzn od kobiet. TworzyÅ‚a zatem specyficznÄ… wspólnotÄ™. Guru i jego najbliżsi wspóÅ‚pracownicy molestowali seksualnie dzieci. W sekcie „Projekt Janusa” guru rodzielaÅ‚ istniejÄ…ce pary i Å‚Ä…czyÅ‚ z innymi wedÅ‚ug swojego upodobania. PowszechnÄ… praktykÄ… jest, że wyznawcy nazywajÄ… siÄ™ „braćmi” i „siostrami”. Ma to na celu zaznaczenie faktu, że rodzina biologiczna jest odsuniÄ™ta na plan dalszy a na plan bliższy wysuwa siÄ™ wspólnota. Guru sekty nazywany jest nie tylko prorokiem, mesjaszem, synem bożym ale też czÄ™sto ojcem wzglÄ™dnie dziadkiem (jak w sekcie „Rodzina – Dzieci Boga). Guru dysponuje zatem nie tylko duszami ale też  i ciaÅ‚ami wyznawców. To on guru jest obiektem miÅ‚oÅ›ci a nie żona czy mąż. David Koresh (sekta „Szczep Dawidowy”) nakazywaÅ‚ mężczyznom życie w celibacie, sam zaÅ› stworzyÅ‚ harem skÅ‚adajÄ…cy siÄ™ z mÅ‚odziutkich nieletnich dziewczÄ…t. Å»ony i córki musiaÅ‚y mu być podlegÅ‚e. Dziewczynki wierzyÅ‚y, że oddajÄ… siÄ™ w ten sposób samemu Chrystusowi. PosunÄ…Å‚ siÄ™ do sakralizacji tego typu zachowaÅ„ seksualnych reinterpretujÄ…c BibliÄ™. Mężczyznom natomiast zaleciÅ‚ życie w celibacie.  Aby zmusić swych wyznawców do speÅ‚nienia jego seksualnych zachcianek odwoÅ‚aÅ‚ siÄ™ do Biblii jako Å›wiÄ™tego tekstu stanowiÄ…cego dla wierzÄ…cych autorytet moralny. Jim Jones upokarzaÅ‚ mężczyzn, którzy zostali przymuszeni do oglÄ…dania jego seksu z ich żonami…  W sekcie Toney’ego Alamo 12-letnie dziewczynki byÅ‚y gwaÅ‚cone i stawaÅ‚y siÄ™ jego żonami. Wyznawcy sekt wierzÄ… że rozwiÄ…zÅ‚ość czy celibat jest poddaniem siÄ™ nakazom samego Boga.

Destrukcyjna sekta dąży do wyeliminowania wszelkiej prywatnej wÅ‚asnoÅ›ci. Wszystko ma być w teorii wspólne, rodzina jako byt niezależny od struktury sekty musi jej zostać podporzÄ…dkowana. Biologiczna ulega zdemonizowaniu , w ostatecznym rozrachunku wykluczona z życia adepta. Nowo stworzonÄ…  rodzinÄ™ w sekcie Å‚Ä…czÄ… wspólne ideaÅ‚y i dążenie do zaspakajani a potrzeb sekty kosztem jej czÅ‚onków. Moralne dylematy schodzÄ… na plan dalszy a w pierwszej kolejnoÅ›ci zaspakajane sÄ… absurdalne potrzeby guru, wynikajÄ…ce najczęściej z jego narcystycznej osobowoÅ›ci wzglÄ™dnie paranoicznego postrzegania Å›wiata. Dzieci należą do wspólnoty i przywiÄ…zanie rodziców do nich jest „grzechem”. Osoby porzucajÄ…ce sektÄ™ sÄ… poddane ostracyzmowi.

Sekta destrukcyjna tworzy następujące rodziny

​

  • Rodziny poligamiczne, żyjÄ…ce na farmach np. mormoÅ„ska sekta W. Jeffa

  • Wspólnoty nie stanowiÄ…cÄ… rodziny w naszym rozumieniu. SÄ… to różnego rodzaju komuny żyjÄ…ce na farmach, ranczach, gospodarstwa rolnych jak również w mieszkaniach , domach w miastach. PrzykÅ‚adowo sekta Mansona („Rodzina Mansona”) , KoÅ›cióÅ‚ Zjednoczeniowy itp.

  • Rodziny mieszkajÄ… osobno i pozornie sÄ… niezależne, ale przywódcy sekty wpÅ‚ywajÄ… w decydujÄ…cy sposób na organizacje jej życia np. wychowanie dzieci, sposób spÄ™dzenia wolnego czasu np. Åšwiadkowie Jehowy.

 

 3. Apokalipsa i  oblężona twierdza

​

WiÄ™kszość sekt (nawet te niechrzeÅ›cijaÅ„skie) swoje nauczanie ogniskujÄ… na apokalipsie. Jest to zrozumiaÅ‚e biorÄ…c pod uwagÄ™ fakt, że czÅ‚onków sekty Å‚Ä…czy niechęć do zastanej rzeczywistoÅ›ci oraz paranoiczny oglÄ…d rzeczywistoÅ›ci.  Rzeczywistość  postrzegana jest jako ta zÅ‚a, bez Boga. Przeżyć majÄ… tylko wyznawcy, czy to poprzez tworzenie nowego królestwa na ziemi czy to np. poprzez ewakuacjÄ™ na innÄ… planetÄ™. Wyznawcy muszÄ… zatem oddzielić siÄ™ od grzesznych ludzi z zewnÄ…trz,  tworzÄ… oblężonÄ… twierdzÄ™ . CzÅ‚onkowie sekty sÄ… tymi, którzy przeżyjÄ… Armagedon. Bardzo czÄ™sto Armagedon oznacza wojnÄ™ Å›wiatowÄ…, zwykle nuklearnÄ…. Takiego zdania byÅ‚ np. Jim Jones. Po Armagedonie wyznawcy sekty bÄ™dÄ… wcielać ideaÅ‚y sekty bez przeszkód w życie. Zapanuje równość i braterstwo (na wzór komunizmu). SÅ‚uszne w zamierzeniu antyrasistowskie poglÄ…dy  Jonesa posÅ‚użyÅ‚y mu niestety do podporzÄ…dkowania sobie wyznawców. SÅ‚uszny gniew na systemowy rasizm w Stanach Zjednoczonych stanowiÅ‚ alibi dla Jonesa oraz zjednywaÅ‚ mu wyznawców wÅ›ród wykluczonej z powodów materialnych czy rasistowskich ludnoÅ›ci. Tak naprawdÄ™ ludzie ci szukali u Jonesa wyzwolenia i wybawienia od przemocowego systemu spoÅ‚ecznego. W swoich kazaniach guru czÄ™sto wskazujÄ… na zagrożenia, niesprawiedliwoÅ›ci  tego Å›wiata. Zwykle od razu wskazujÄ… też winnych tej sytuacji i kreujÄ… wroga. Dla Jonesa wrogiem byÅ‚o np. CIA. Niestety Jones doprowadziÅ‚ do swoistej apokalipsy mordujÄ…c de facto swoich wyznawców. Bernard Wilk (guru sekty „Stolica Boża i Barankowa”) broÅ„ jÄ…drowÄ… przyrównywaÅ‚ do siarki i ognia, która zniszczyÅ‚a biblijnÄ… SodomÄ™ i GomorÄ™. Apokaliptyczne wizje Davida Koresha z sekty „Szczep Dawidowy” ziÅ›ciÅ‚y siÄ™ w postaci oblężenia siedziby sekty w Waco w 1993 roku. Zginęło wówczas 75-cioro wyznawców, w tym 25-cioro dzieci. David Koresh również przygotowywaÅ‚ swoich wyznawców na apokalipsÄ™ poprzez zakup broni, szkolenia z jej korzystania i praktycznie przygotowywaÅ‚ ich na nadejÅ›cie koÅ„ca Å›wiata. Po Armagedonie miaÅ‚o nastÄ…pić Nowe Jeruzale a guru miaÅ‚ stanąć na jego czele. David Koresh (wÅ‚aÅ›c. Vernon Howell) zetknÄ…Å‚ siÄ™ z naukÄ… o apokalipsie już w dzieciÅ„stwie (byÅ‚ wychowywany w duchu adwentowym). Ciekawym aspektem jest, że guru zwykle przepowiadajÄ… koniec Å›wiata w miejscu swego przebywania np. David Koresh obwieszczaÅ‚ jego koniec w Teksasie…  UznaÅ‚ siÄ™ za siódmego, ostatniego anioÅ‚a sprowadzajÄ…cego koniec Å›wiata. Apokalipsa peÅ‚ni też rolÄ™ straszaka, dla Åšwiadków Jehowy nie wypeÅ‚nianie zarzÄ…dzeÅ„ Organizacji może zakoÅ„czyć siÄ™ Å›mierciÄ… w Armagedonie. Czym jest Armagedon dla wyznawców sekt? Jest walkÄ… dobra i zÅ‚a. SiÅ‚y dobra, których ucieleÅ›nieniem jest wspólnota z guru wystÄ™pujÄ… przeciw siÅ‚om zÅ‚a – Å›wiatu ze swoimi strukturami. Åšmierć wyznawców podczas apokalipsy jest ich przepustkÄ… do bram raju. Aby uwiarygodnić naukÄ™ o apokalipsie bywa , że sekty same prowokujÄ… dziaÅ‚ania wÅ‚adzy (jak w Waco) albo też przygotowujÄ… wojnÄ™ ze Å›wiatem jak np. Shoko Asahara. III wojna Å›wiatowa miaÅ‚ wybuchnąć za przyczynÄ… dziaÅ‚aÅ„ sekty Aum – Najwyższa Prawda. Wojna przyspieszajÄ…ca Armagedon miaÅ‚a wybuchnąć pod koniec XX wieku, a jej preludium stanowiÅ‚o rozpylenie trujÄ…cego gazu sarin w metrze w Tokio. Jednak aby usprawiedliwić swoje dziaÅ‚ania Asahara równoczeÅ›nie gÅ‚osiÅ‚, że sprawcÄ… wojnÄ… majÄ… być „tajemniczy spiskowcy”! Pod tÄ… nazwÄ… kryÅ‚y siÄ™ w zależnoÅ›ci od jego widzimisiÄ™ : inne wyznania, Stany Zjednoczone, masoni, Å»ydzi itd. Rzecz oczywista czÅ‚onkowie sekty mieli Armagedon przetrwać. Najprawdopodobniej mieli przetrwać koniec Å›wiata w Australii na farmie. CzÄ™stokroć Å›mierć oznacza dla wyznawców sekt przejÅ›cie do lepszego Å›wiata. Ma otworzyć im drogi do raju bÄ…dź przenieść na lepszÄ… planetÄ™. Droga do raju wiedzie zatem albo przez apokalipsÄ™ zesÅ‚anÄ… przez Boga, poprzez samobójstwo wyznawców (ÅšwiÄ…tynia Zakon SÅ‚oÅ„ca), zwyciÄ™stwo w wojnie (czÄ™sto nuklearnej).

Armagedon oznacza zniszczenie Å›wiata przez Boga. Jednakże przywódcy sekt destrukcyjnych czÄ™sto zakÅ‚adajÄ…, że to oni stanÄ… na czele wojsk siÅ‚ dobra przeciw szataÅ„skiemu Å›wiatu. Dlatego wiele z tych sekt ma pozytywny stosunek do broni palnej i uczy swoich wyznawców posÅ‚ugiwania siÄ™ niÄ…. Niektóre z sekt okreÅ›lajÄ… siÄ™ mianem pacyfistycznych. Sekta Moona przyciÄ…gaÅ‚a nowych adeptów wizjÄ… Å›wiata zjednoczonego peÅ‚nego pokoju. Åšwiadkowie Jehowy zakazujÄ… swoim czÅ‚onkom sÅ‚użenia w wojsku. JednoczeÅ›nie obie te sekty gÅ‚oszÄ… katastroficznÄ… wizjÄ™ Å›wiata, który ulegnie zniszczeniu.

BroÅ„ odgrywa ważnÄ… rolÄ™ w wielu fundamentalistycznych grupach chrzeÅ›cijaÅ„skich, gdzie rzÄ…dzi paranoiczny strach przed Å›wiatem podsycany przez guru. NajmÅ‚odszy syn Moona zaÅ‚ożyÅ‚ sektÄ™ „Sanctuary Church”. Lojalni czÅ‚onkowie przychodzÄ… zatem z broniÄ… na nabożeÅ„stwo gotowi bronić swojej wiary przed wyimaginowanym wrogiem. David Koresh od poczÄ…tku w swoich mowach i przydÅ‚ugich kazaniach odwoÅ‚ywaÅ‚ siÄ™ do prawa posiadania broni. Sam daÅ‚ przykÅ‚ad i zgromadziÅ‚ caÅ‚y arsenaÅ‚ broni. Jej posiadanie tÅ‚umaczyÅ‚ przygotowaniem do apokalipsy. Podobnie jak Moon uczyÅ‚ swoich wyznawców taktyk militarnych. W siedzibie sekty Aum – Najwyższa Prawda znaleziono stosy broni a jej czÅ‚onkowie zajmowali siÄ™ tworzeniem broni biologicznej. Sekta zbudowaÅ‚a też kilka fabryk amunicji. W jej ramach dziaÅ‚aÅ‚ „OddziaÅ‚ Akcji”, ramiÄ™ wykonawcze sekty, który przypuszczalnie porywaÅ‚ i mordowaÅ‚ przeciwników sekty (przeprowadzono m. In zamach na szefa policji ..)  Jim Jones utrzymywaÅ‚ w Jones Town uzbrojonych strażników. Charles Manson zmuszaÅ‚ swoje wyznawczynie do prostytucji a za tak uzyskane pieniÄ…dze kupowaÅ‚ broÅ„. W jego doktrynie koniec Å›wiata oznaczaÅ‚ wojnÄ™ rasowÄ…. UsprawiedliwiajÄ…c posiadanie a czÄ™sto i produkcjÄ™ broni przywódcy sekt zwykle tÅ‚umaczÄ… siÄ™ koniecznoÅ›ciÄ… obrony przed zdemoralizowanym Å›wiatem. I straszÄ… wyznawców odebraniem im ich praw obywatelskich z wolnoÅ›ciÄ… do wyznawania wiary na czele.

​

4. Guru

​

Guru sekt możemy podzielić na dwie kategorie ludzi : zwykÅ‚ych oszustów, zdrowych psychicznie ale skutecznych manipulatorów oraz osoby wyraźnie zaburzone psychicznie z tendencjÄ… do urojeÅ„ i paranoi. OczywiÅ›cie w ramach tych kategorii nie możemy wykluczyć wystÄ™powania obu tych cech naraz. U oszusta również mogÄ… siÄ™ z czasem pojawić zaburzenia paranoiczne. Na osobowość guru skÅ‚ada siÄ™ również narcyzm i totalitarny styl kierowania ludźmi. Niektórym, ale nie wszystkim i nie jest to decydujÄ…ce nie można też odmówić pewnego rodzaju charyzmy. Dla swych wyznawców guru jest jednak nadczÅ‚owiekiem, który ma prawo traktować ich „z góry”, pouczać i dyktować warunki. Guru natomiast może uważać siÄ™ za czÅ‚owieka niezrozumianego, posiadajÄ…cego jednak prawdÄ™. Adept, żeby posiąść tÄ™ „tajemnÄ… wiedzÄ™” musi zwykle przejść „drogÄ™ przez mÄ™kÄ™”, której ukoronowaniem jest tak czy siak destrukcja osobowoÅ›ci. Guru jest zatem bytem wyższym, którego nie wolno krytykować i który ma zawsze racjÄ™. Swoje czyny może usprawiedliwiać urojeniami które projektuje na swoich wyznawców. Dlatego tak Å‚atwo wyznawcy przekraczajÄ… wszelkie normy spoÅ‚eczne podążajÄ…c za przywódcÄ…. SÄ… to miÄ™dzy innymi czyny karalne jak pedofilia, kradzież, zabójstwa itp.

​

Zmitologizowana przeszłość

​

​

Guru sekty zawsze jest osobÄ… „ubóstwionÄ…” bÄ…dź stanowiÄ…ca jedyny kanaÅ‚ Å‚Ä…cznoÅ›ci z Bogiem. Jest źródÅ‚em prawdy. Jego sÅ‚owa majÄ… moc sprawczÄ…. MogÄ… leczyć jak i zabijać. Ich nadnaturalne cechy podkreÅ›lajÄ… manipulujÄ…c swojÄ… przeszÅ‚oÅ›ciÄ…. TworzÄ…c wÅ‚aÅ›ciwie jej alternatywnÄ… historiÄ™, której bliżej do mitologii niż do prawdy. W opowieÅ›ciach guru czÄ™sto koloryzuje swojÄ… przeszÅ‚ość, przykÅ‚adowo Moon bez przerwy podkreÅ›laÅ‚ swoje cierpienia, swoje poÅ›wiÄ™cenia dla innych ludzi aby tym bardziej uwiarygodnić swoje przesÅ‚anie. WskazujÄ…c na swÄ… heroicznÄ… przeszÅ‚ość podkreÅ›la swoje powoÅ‚anie od Boga (zwolennicy Boga sÄ… wszak przeÅ›ladowani) i manipuluje adeptami za pomocÄ… swojego autorytetu. Może wskazywać też na zdobytÄ… przez siebie rzekomo wiedzÄ™ ukazujÄ…c adeptom liczne dyplomy i Å›wiadectwa, sfaÅ‚szowane bÄ…dź pochodzÄ…ce z szemranych pseudo uczelni. (Ron Hubbard) WykorzystujÄ… tez czasami modÄ™ na pewne zjawiska, np. na jakiÅ› trend w pseudo psychologii czy w pseudo medycynie. „ Jego wiedza z dziedziny inżynierii i matematyki miaÅ‚a mu być szczególnie przydatna.  Umożliwia prowadzenie badaÅ„ i tajemnic  istnienia i potencjaÅ‚u czÅ‚owieka za pomocÄ… naukowych metod’ (o Ronie Hubbardzie) „ W wieku 12 lat po raz pierwszy poÅ‚Ä…czyÅ‚ siÄ™ z kosmicznymi mocami” (O Raelu). Bywa też i tak, że guru faktycznie dysponujÄ… sporÄ… wiedzÄ…, którÄ… wykorzystujÄ… do oszustw np. w sekcie „Trzy Å›wiÄ™te serca” guru wykorzystywaÅ‚ swojÄ… wiedzÄ™ do wywoÅ‚ywania pÅ‚aczu w gipsowych sercach albo tworzenia stygmatów. Krócej mówiÄ…c guru jest niedoÅ›cignionym wzorcem dla swoich wyznawców a ich zdolnoÅ›ci ponadzmysÅ‚owe sÄ… bezsporne (lewitujÄ…cy guru : Shoko Asahara). DzieciÅ„stwo i mÅ‚odość guru niezaprzeczalnie majÄ… wpÅ‚yw na ich poglÄ…dy, również nauka jakÄ… odebrali. PrzykÅ‚adowo Moon tworzÄ…c swojÄ… doktrynÄ™ opieraÅ‚ wszystko o przeciwstawne wektory jak plus i minus w elektryce. Guru udowadniajÄ…c swojÄ… boskość powoÅ‚ujÄ… siÄ™ najczęściej na : MedycynÄ™ alternatywnÄ…, ufologiÄ™, zjawiska duchowe i nadprzyrodzone, medytacje. ZafaÅ‚szowana biografia guru ma sÅ‚użyć dwóm celom : ubóstwieniu postaci guru i zaprzeczeniu faktowi, że guru jest zwykÅ‚ym czÅ‚owiekiem oraz umniejszeniu roli jego wyznawców. Jego historia to zwykle historia walki ze zÅ‚ym, przeÅ›ladujÄ…cym go Å›wiatem co pozwala mu budować narracjÄ™ „oblężonej twierdzy”. Prawda zwykle wyglÄ…da inaczej. Guru bardzo czÄ™sto majÄ… za sobÄ… trudne dzieciÅ„stwo, czasem też trudne dzieciÅ„stwo splata siÄ™ z narcystycznym postrzeganiem wÅ‚asnej osoby.

​

Doktryna

​

Swoje doktryny guru czerpiÄ… zwykle z religii w których dorastali przeksztaÅ‚cajÄ…c je jednak i dodajÄ…c nowe elementy. Podstawa zostaje jednak ta sama. Chrystus dla sekt chrzeÅ›cijaÅ„skich, Budda dla buddystycznych itd. Umocowanie doktryny w danej religii pomaga Å‚owić nowych czÅ‚onków sekty wabiÄ…c ich np. dobrÄ… znajomoÅ›ciÄ… Biblii (np. Åšwiadkowie Jehowy). Guru tworzÄ… systemy na tyle skomplikowane i zagmatwane, żeby przeciÄ™tny adept najpierw poczuÅ‚ siÄ™ zainteresowany naukÄ… guru i zechciaÅ‚ jÄ… bliżej, już z pomocÄ… nowych braci i sióstr zgÅ‚Ä™biać. SiÄ™gajÄ… do religii, mitów , fantastyki, paranauki, paramedycyny czy parapsychologii . Wraz ze swymi adeptami tworzy równolegÅ‚y Å›wiat Å‚Ä…czÄ…cy maniÄ™ wielkoÅ›ci guru z jego fantastycznymi wizjami na temat Å›wiata. Sobie przypisujÄ… nadnaturalne wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci ale też bezkarność. WierzÄ…, że majÄ… do speÅ‚nienia zbawczÄ… misjÄ™.  Rozmowa z Bogiem, przybyszami z kosmosu, prorokami Å›wiÄ™tych pism sÄ… dla wyznawców oczywistoÅ›ciÄ… i majÄ… uwiarygodniać „boskość” guru.  

​

Cuda guru

​

Boskość guru majÄ… podkreÅ›lać jego zdolnoÅ›ci czynienia cudów, uzdrowieÅ„ itp. Guru Sai Baba w „przedziwny sposób materializowaÅ‚ przedmioty. Jim Jones wystÄ™pujÄ…c w swojej poczÄ…tkowej dziaÅ‚alność na zielonoÅ›wiÄ…tkowych nabożeÅ„stwach czyniÅ‚ cuda poprzez uzdrowienia ludzi. Bogdan Kacmajor (guru polskiej sekty Niebo)  uzdrawiaÅ‚ poprzez naÅ‚ożenie rÄ…k. Również Bernard Wilk (Stolica Boża i Barnakowa (…) ) uzdrawiaÅ‚ ludzi zyskujÄ…c tym potwierdzenie swojej boskiej mocy. Shoko Asahara swojÄ… wiedzÄ™ na temat zbliżajÄ…cej siÄ™ apokalipsy czerpaÅ‚ ze swoich „astralnych wizji, intuicyjnej mÄ…droÅ›ci oraz uprawianiu jogi”. S.M. Moon wizjÄ… Chrystusa tÅ‚umaczyÅ‚ powstanie swojego koÅ›cioÅ‚a (przekazana zbawcza misja). Podobnie Asahara miaÅ‚ objawienie podczas pielgrzymki do Tybetu. Po powrocie zaÅ‚ożyÅ‚ jednÄ… ze swoich sekt ( w sumie zaÅ‚ożyÅ‚ 3 sekty po kolei). PoczÄ…tkowo uważaÅ‚ siÄ™ za BuddÄ™, potem za Chrystusa. Jego zdjÄ™cia, przedstawiajÄ…ce go jako lewitujÄ…cego miaÅ‚y przyciÄ…gać nowych wyznawców. Asahara miaÅ‚ też fruwać nad domami, lewitować i przechodzić przez Å›ciany…. Asahara podobnie jak inni guru np. David Koresh miewaÅ‚ objawienia koÅ„ca Å›wiata. Te objawienia uzasadniaÅ‚y też izolacjÄ™ wiernych i oczekiwanie na koniec biernie lub aktywnie, próbujÄ…c ten koniec przyÅ›pieszyć próbujÄ…c wywoÅ‚ać wojnÄ™ (w przypadku Asahary) bÄ…dź oblężenie (w przypadku Koresha).

Polski guru Bernard Wilk (Stolica Boża i Barankowa (…) odgadywaÅ‚ ludzkie myÅ›li, „miaÅ‚ bardzo silny wzrok” , „pokazywaÅ‚ ludziom szatana”. O Å›widrujÄ…cym, przeszywajÄ…cym wzroku guru mówi wielu byÅ‚ych czÅ‚onków sekt. Wydaje siÄ™, że jest to częściÄ… „Å›wiÄ™tej aureoli” jaka otacza guru. CzÅ‚onkowie sekt przekonani sÄ…, że ich duchowi przywódcy nawiÄ…zujÄ… bezpoÅ›redni kontakt ze Å›wiatem duchowym, także z Bogiem. DziÄ™ki temu sÄ… kanaÅ‚em Å‚Ä…czÄ…cym ich z Bogiem, ich poÅ›rednikiem do Boga bÄ…dź innych  bytów jak np. istoty pozaziemskie. Kociuba – guru sekty „misja Czaitanii” nauczaÅ‚, że imiÄ™ Boga to jedno. W przedziwnej wrocÅ‚awskiej sekcie „Bóg Halina” bogiem jak sama nazwa wskazuje byÅ‚a Halina..

 

Paranoja guru.

​

Guru posiadajÄ… zwykle osobowość paranoicznÄ…. Charakteryzuje siÄ™ ona podejrzliwoÅ›ciÄ… w stosunku do innych, wrogoÅ›ciÄ… do zastanej rzeczywistoÅ›ci, lÄ™kami i fobiÄ…. Ten paranoiczny obraz Å›wiata przekazujÄ… swoich wyznawcom. Jim Jones paranoicznie baÅ‚ siÄ™ wojny nuklearnej, byÅ‚ bardzo podejrzliwy wobec swoich wspóÅ‚pracowników. ZatrudniÅ‚ osobistÄ… ochronÄ™ i nawet miaÅ‚ wizjÄ™ nuklearnej katastrofy. W swoich kazaniach (już w Gujanie) mówiÅ‚ o „faszystach” z CIA i zbrojnych najemnikach.  Niektórzy wierzÄ…, że szykujÄ… siÄ™ zamach na ich życie jak np. guru Kirtananda (Hare Kryszna) czy Sai Baba. To przekonanie usprawiedliwia oczywiÅ›cie posiadanie lojalnych ochroniarzy, skorumpowanych policjantów, obserwacjÄ™ i kontrolÄ™ wiernych, monitoring.

​

Uzależnienia

​

ParanojÄ™ guru wzmacniajÄ… niejednokrotnie uzależnienia od narkotyków. ParanoicznÄ… osobowość Jima Jonesa wzmacniaÅ‚o zażywanie przez niego narkotyków. CzyniÅ‚ tak również w Jones Town, gdzie teoretycznie nic mu już nie zagrażaÅ‚o. Narkotyki wzmacniaÅ‚y jego irracjonalne zachowanie i powodowaÅ‚y coraz to wiÄ™kszy obÅ‚Ä™d. Najbardziej charakterystycznÄ… cechÄ… guru jest jednak ich stosunek i czÄ™sto uzależnienie od seksu. WÅ‚aÅ›ciwie bez przesady można powiedzieć, że wiÄ™kszość to zafiksowane na seksie jednostki. David Koresh przechodziÅ‚ różne etapy, od stroniÄ…cego od seksu po seks z nastolatkami. DziewczÄ™ta czuÅ‚y siÄ™ wyróżnione… Rodzice chÄ™tnie oddawali mu swoje dzieci. Destrukcyjne sekty to czÄ™sto wylÄ™garnie wyuzdanego seksu. Jim Jones wykorzystaÅ‚ wiele mężatek, Paul Schafer wykorzystywaÅ‚ mÅ‚odych chÅ‚opców. Mo (guru sekty „Rodzina – dzieci Boga” odbywaÅ‚ stosunki kazirodcze, miaÅ‚ nieletnich kochanków. Moon również uprawiaÅ‚ seks z wieloma kobietami. ReguÅ‚Ä… jest, że guru kontrolujÄ… seks swoich wyznawców, zabraniajÄ…c go bÄ…dź nakazujÄ…c, w zależnoÅ›ci od widzimisiÄ™. PozamałżeÅ„skie romanse byÅ‚y wskazane np. u Jima Jonesa i Davida Berga. Natomiast Moon nakazywaÅ‚ wyznawcÄ… wstrzemięźliwość seksualnÄ…. Saby dostosować Å›wiÄ™te pisma do swoich seksualnych zachcianek guru reinterpretujÄ… je do swoich potrzeb, sakralizujÄ… niemoralne zachowania (jak np. seks z dziećmi) i usprawiedliwiajÄ… swoje skÅ‚onnoÅ›ci. RozwiÄ…zÅ‚ość dla wyznawców stanowi wówczas podporzÄ…dkowanie siÄ™ samemu Bogu.

Zwykle guru nie dziaÅ‚a sam, bo jest to po prostu niemożliwe. W niektórych sektach destrukcyjnych guru jest dwóch (np. ÅšwiÄ…tynia Zakon SÅ‚oÅ„ca) bÄ…dź jest nim grupa ludzi (proroków lub innych) którzy „kontaktujÄ…” siÄ™ z Bogiem bÄ…dź z np. z kosmitami. Bywa, że swoimi „cudownymi umiejÄ™tnoÅ›ciami” dzielÄ… siÄ™  z innymi wyróżnionymi czÅ‚onkami sekty, którzy pÅ‚acÄ… im lojalnoÅ›ciÄ… za dostÄ™p do wÅ‚adzy. W polskiej sekcie „Niebo” guru „podzieliÅ‚ siÄ™” z wyznawcami darem uzdrawiania. W sekcie „Antrovis” kontakty z istotami pozaziemskimi miaÅ‚a wyznawczyni nie bÄ™dÄ…ca w istocie guru, w sekcie „ApostoÅ‚owie czasów ostatecznych” wizje Chrystusa także ma osoba nie bÄ™dÄ…ca guru. Guru cierpiÄ…cy na paranojÄ™ otaczajÄ… siÄ™ z reguÅ‚y zaufanymi czÅ‚onkami sekty celem swej ochrony. SÄ… to zazwyczaj osoby, które coÅ› guru zawdziÄ™czajÄ… i sÄ… bardzo lojalne. Z reguÅ‚y nie majÄ… wÄ…tpliwoÅ›ci aby wykonywać jego najdziwniejsze rozkazy wÅ‚Ä…cznie ze stosowanie przemocy wobec wspóÅ‚wyznawców.

​

Kontakt z guru

​

Guru kontaktujÄ… siÄ™ ze swoimi uczniami w różny sposób. Od osobistego po przekazywanie informacji przez swoich liderów a nawet w sposób zakonspirowany jak to miaÅ‚o miejsce w przypadku „Rodzina – Dzieci Boga” gdzie zaufani liderzy otrzymywali wytyczne guru w przekazywanych listach, do których dostÄ™p mieli zaufani liderzy.

 

 5. Kontrola życia adepta

​

Model Bite Stevena Hassana

Model BITE opracował amerykański specjalista od sekt Steven Hassan.

​

  • Kontrola zachowania : wspólne dziaÅ‚anie, sztywny plan zajęć, powtarzalność, rytuaÅ‚y, nagrody i kary (lider-hierarchia) ; posÅ‚uszeÅ„stwo

 Do powtarzalnych czynnoÅ›ci w sektach należą  jej rytuaÅ‚y. To co różni zasadniczo sektÄ™ o charakterze religijnym od wyznania jest czÄ™stotliwość wykonywania tych rytuaÅ‚ów oraz obowiÄ…zkowość ich wykonywania. W sekcie Moona powtarzalność czynnoÅ›ci stanowi o dyscyplinie jej czÅ‚onków. DzieÅ„ zawsze zaczyna siÄ™ od modlitwy o godzinie 7.00 w dzieÅ„ powszedni i o godzinie 5.00 w niedzielÄ™. Modlitwa trwa przez czas jaki okreÅ›la lider. W sekcie „Armia Boga” urzÄ…dzano nocne wachty, budzono czÅ‚onków sekty w okreÅ›lonej godzinie i na okreÅ›lony czas. W sekcie „Niebo” obowiÄ…zkowe byÅ‚y wieczorne „komunie”. Obok modlitwy adepci sekt uczestniczÄ… w wielogodzinnych sesjach modlitewnych czy medytacyjnych. Bardzo istotne jest uczestniczenie w różnego rodzaju nabożeÅ„stwach, sesjach wypÄ™dzania demonów, wróżenia, wizjach różnych Å›wiÄ™tych itp. Z reguÅ‚y jest na to przeznaczona okreÅ›lona godzina w dniu czÅ‚onka sekty. CzÅ‚onkowie sekty „stolica Boża i Barankowa” codziennie po pracy gromadzili siÄ™ w celu wysÅ‚uchania sÅ‚ów swego guru. Podobnie w sekcie Moona „studiowano” co powiedziaÅ‚ Ojciec ludzkoÅ›ci. Scjentolodzy muszÄ… siÄ™ regularnie poddawać audytowi, czÅ‚onkowie sekty „Dzieci Boga” uczestniczyć w seksualnych orgiach itp.

PosÅ‚uszeÅ„stwo dotyczy praktycznie każdej sfery życia, aczkolwiek każda sekta może kÅ‚aść nacisk na różne sprawy. Åšwiadkowie Jehowy nie pozwalajÄ… na zapuszczanie brody mężczyznom, kobiety nie powinny chodzić w spodniach itp. W sekcie Moona posÅ‚uszni wyznawcy poÅ›lubiajÄ… wyznaczone przez guru osoby.

​

  • Kontrola myÅ›li : indoktrynacja, nowomowa, pojmowanie Å›wiata na sposób czarno-biaÅ‚y (krytyczne uwagi sÄ… odbierane jak od szatana) OkreÅ›lony sposób myÅ›lenia. Wypieranie, racjonalizacja myÅ›li. ZagÅ‚uszanie zÅ‚ych myÅ›li (atak szatana) – nauka niemyÅ›lenia.

​

Obowiązkowe zebrania, studiowanie świętych pism zabierają członkom sekt ich czas wolny i skutecznie indoktrynują.

Różni guru sÄ… mistrzami w wygÅ‚aszaniu różnych mów, w reinterpretowaniu wszelakich Å›wiÄ™tych pism , z reguÅ‚y tworzÄ… też wÅ‚asne – obowiÄ…zujÄ…ce, które stanowiÄ… „nowe Å›wiatÅ‚o”. Jest to np. „Boska Zasada” w KoÅ›ciele Zjednoczeniowym czy „Strażnica” U Åšwiadków Jehowy. Studiowanie tych pism jest oczywiÅ›cie obowiÄ…zkowe.  Im bardziej zagmatwana doktryna sekty tym Å‚atwiej jest manipulować adeptem. DÅ‚ugie monotonne zebrania, Å›piewy wprowadzajÄ…ce w trans, mantrowanie skutecznie odrywa adepta od  Å›wiata realnego i zanurza w Å›wiecie iluzji i kÅ‚amstwa. Przywódcy sekt zapewniajÄ… swoich wyznawców, że nie bÄ™dÄ… zrozumiani przez otoczenie ( w tym rodzinÄ™), że muszÄ… zdawać sobie sprawÄ™ z tego, że nie wszyscy przyjmÄ… prawdÄ™, że bÄ™dÄ… przeÅ›ladowani za swojÄ… wiarÄ™, że w koÅ„cu muszÄ… dla swojego zbawienia porzucić dotychczasowe życie bez wzglÄ™du na koszty. Przemoc tego typu sprawia, że adept prÄ™dzej porzuci swoje dzieci niż guru czy przywódców, bo to oznacza dla niego utratÄ™ zbawienia. PrzykÅ‚adowo Åšwiadkowie Jehowy porzucajÄ… swoje dzieci, gdy te noszÄ… siÄ™ z zamiarem opuszczenia sekty. Aby wesprzeć ich w tych dziaÅ‚aniach sekta wskazuje ich jako bohaterów wiary. Wydaje siÄ™, że guru nie majÄ… umiaru w wykÅ‚adaniu swoich prawd. David Koresh potrafiÅ‚ „kazać” nawet po 15 godzin dziennie, co wprowadzaÅ‚o uczestników tych sesji w trans. Moon również potrafiÅ‚ mówić przez caÅ‚y dzieÅ„. CzÅ‚onkowie sekty „Rodzina – dzieci Boga” codziennie uczestniczyli w wieczornych kazaniach. Guru upajajÄ… siÄ™ swoimi sÅ‚owami. SÄ… przekonani, lub celowo oszukujÄ…, o nadnaturalnym pochodzeniu ich sÅ‚ów.

Każda sekta tworzy wÅ‚asny jÄ™zyk – nowomowÄ™, czasem dość dziwaczny. PrzykÅ‚adowo w sekcie „Niebo” guru wpadÅ‚ na pomysÅ‚, żeby nie wymawiać polskich znaków diakrytycznych takich jak Ä…,Ä™ itp., tak że mowa brzmiaÅ‚a jak beÅ‚kot… Pewne sÅ‚owa nabierajÄ… nowego znaczenia np. blessing – bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwo w sekcie Moona oznacza zaaranżowane małżeÅ„stwo.

Racjonalizacja myÅ›li  z kolei polega na usprawiedliwianiu zÅ‚ych rzeczy w imiÄ™ „wyższych celów czy ideaÅ‚ów” jak np. usankcjonowanie pedofilii w niektórych sektach, usprawiedliwianie przemocy fizycznej  czy małżeÅ„stwa z nieletnimi.

​

  • Kontrola  uczuć : strach i poczucie winy. Wróg zewnÄ™trzny. Åšwiat na zewnÄ…trz jest zÅ‚y (nie od Boga) , nie zna Boga. Szczęście jednostki jest równoznaczne z celami grupy (zbawianie Å›wiata). WywoÅ‚ywanie fobii i lÄ™ku przed Å›wiatem.

Wzbudzanie winy jest staÅ‚ym elementem dziaÅ‚ania sekty. PrzykÅ‚adowo wyznawca jest uczony, że gdy maÅ‚o gÅ‚osi jest winien przyszÅ‚ej Å›mierci w Armagedonie. W sekcie Moona jeÅ›li „dziecko duchowe” odchodzi z sekty winÄ™ ponosi ojciec, matka duchowa. W wielu sektach reguÅ‚Ä… jest, że wyznawca jest winien temu, że zachorowaÅ‚. Na przykÅ‚ad w sekcie „Niebo” ból gÅ‚owy oznaczać miaÅ‚, że siÄ™ żle o czymÅ› pomyÅ›laÅ‚o.  CzÅ‚onek sekty ma ciÄ…gle żyć pod presjÄ…, ciÄ…gle czuć siÄ™ niedoskonaÅ‚y..  RównoczeÅ›nie ma siÄ™ czuć wybranym i elitÄ…. Ma uważać, że tylko on jest zbawiony a Å›wiat na zewnÄ…trz jest zdeprawowany.

​

  • Kontrola informacji. Wszystkie informacje krytyczne sÄ… od szatana, wypieranie i racjonalizowanie.

W celu Å›ciÅ›lejszego zwiÄ…zania adepta z sektÄ… stosuje siÄ™ kontrolÄ™ informacji. ReguÅ‚Ä… jest, że to lider sekty (guru, prorok itp.) decyduje o tym co czÅ‚onek sekty może oglÄ…dać, jaki film obejrzeć, co przeczytać. W destrukcyjnej sekty zakazane sÄ… wszelkie informacje „ze Å›wiata” wzglÄ™dnie stosuje siÄ™ wybieg polegajÄ…cy na traktowaniu wszelkiej dziaÅ‚alnoÅ›ci z dużą dozÄ… podejrzliwoÅ›ci, a przypadku wÄ…tpliwoÅ›ci czÅ‚onek sekty zawsze zwróci siÄ™ o radÄ™ do starszego w hierarchii (np. Åšwiadkowie Jehowy). ByÅ‚a czÅ‚onkini jednej z sekt mormoÅ„skich wspomina, że w jej domu byÅ‚ wprawdzie telewizor ale ukryty przed gośćmi a program telewizyjny byÅ‚ oglÄ…dany w ukryciu. ChÅ‚opcy wychowani w sekcie „Bracia Wybrani” po wyjÅ›ciu z niej opisali wielkÄ… radość jakÄ… sprawiÅ‚o im oglÄ…danie filmów, które oglÄ…dali kilka godzin non stop. Z reguÅ‚y czÅ‚onkowie sekt czytajÄ… wÅ‚asne broszury, listy od guru, Å›wiÄ™te ksiÄ™gi itp. Jest też istotne, że wszelkie teksty sÄ… omawiane a wskazówki w nich zawarte Å›ciÅ›le przestrzegane, nawet jeÅ›li przeczÄ… zdrowemu rozsÄ…dkowi. Czasami sekty w celach rozszerzenia swoich nauk czy pozyskania prominentnych osób wydajÄ… wÅ‚asne czasopisma. Sekta Moona wydaje „Washington Times”, Hare Kryszna sprzedajÄ… książki o Bhagavicie a Åšwiadkowie Jehowy rozdajÄ… za darmo swoje broszurki. Przywódcy sekt kontrolujÄ… informacjÄ™ na dwa sposoby : wmawiajÄ…, że krytyczne informacje pochodzÄ… od szatana bÄ…dź caÅ‚kowicie zakazujÄ… kontaktów z informacjami pochodzÄ…cymi z innych źródeÅ‚ niż publikacje sekty. Wyznawcy nie oglÄ…dajÄ… telewizji, nie mogÄ… korzystać z Internetu, sÅ‚owem sÄ… caÅ‚kiem odciÄ™ci od informacji z zewnÄ…trz. Co uÅ‚atwia przedstawienie Å›wiata jak caÅ‚kowicie zdemoralizowanego.

 

Dodatkowe formy kontroli występujące w destrukcyjnych sektach.

​

Kontrola własności

​

W komunach jakie tworzÄ… sekty nie ma wÅ‚asnoÅ›ci prywatnej zatem wszystkie zarobione pieniÄ…dze oddawane sÄ… przywódcy. W sekcie Jima Jonesa już w Stanach Zjednoczonych guru nie pÅ‚aciÅ‚ swoim wyznawcom za wykonanÄ… pracÄ™. Wszyscy stoÅ‚owali siÄ™ w prowadzonej przez niego stoÅ‚ówce. Niektórzy byli nawet z tej sytuacji zadowoleni bo mimo wszystko wyzwolili siÄ™ z wiÄ™kszej biedy, czasem naÅ‚ogów. W ten sposób guru staÅ‚ siÄ™ ich dobroczyÅ„cÄ…. Ci, którzy zdecydowali siÄ™ wyjechać do Gujany musieli przekazać mu wszystko co posiadali. Bernard Wilk także zabieraÅ‚ swoim wyznawcom pieniÄ…dze, które zarabiali m. in. w spóÅ‚dzielniach. W ten sposób ludzie tracÄ… kontrolÄ™ nad swoimi zarobkami. Ludzie wyrzekajÄ… siÄ™ swojej wÅ‚asnoÅ›ci aby podążać za prorokiem, guru, wybraÅ„cem Boga. WiÄ™kszość sekt za swoje duchowe, lecznicze rytuaÅ‚y każe pÅ‚acić. PrzykÅ‚adowo Moon pobieraÅ‚ opÅ‚aty za tzw seanse uwalniania przodków, scjentolodzy pobierajÄ… opÅ‚aty za obowiÄ…zkowy audyt, zarabiajÄ… też nieźle na wydawanych przez siebie książkach. Straszenie koÅ„cem Å›wiata ludzie sprzedajÄ… majÄ…tki i pozbawiajÄ… siÄ™ materialnych źródeÅ‚ utrzymania na przyszÅ‚ość. WiÄ™kszość czÅ‚onków sekty Moona w Japonii pozostaÅ‚a z wielkimi dÅ‚ugami. Praca w sekcie jest najczęściej nieodpÅ‚atna, pracujÄ… też dzieci. PrzykÅ‚adowo w amerykaÅ„skiej sekcie „Naród Islamu” dzieci zarabiaÅ‚y na dorosÅ‚ych czÅ‚onków sekty a w sekcie „Colonia Dignidad” pracowaÅ‚y w kopalniach i na polu. Shoko Asahara („Najwyższa Prawda) przekonaÅ‚ swoich wyznawców że jeÅ›li chcÄ… zostać mnichami muszÄ… mu oddać caÅ‚y swój majÄ…tek. Aktywa sekty w momencie jej rozwiÄ…zania wynosiÅ‚y od okoÅ‚o 300 mln do miliarda dolarów. PozbawiajÄ…c czÅ‚onków sekt dochodu przywódcy sekt tworzÄ… sytuacjÄ™ wymuszonej zależnoÅ›ci. ObrzydliwoÅ›ciÄ… jest też fakt, że sekty destrukcyjne korzystajÄ… ze zwolnieÅ„ podatkowych przysÅ‚ugujÄ…cym wyznaniom religijnym. Zwolnieni z podatków sÄ… scjentolodzy (po brutalnych oczerniajÄ…cych pracowników „skarbówki” atakach, które okreÅ›lali jako prowadzenie wojny), byÅ‚a też „Najwyższa Prawda Shoko Asahary. Destrukcyjne sekty korzystajÄ… z obfitoÅ›ci z darmowej pracy swych wyznawców, ulg podatkowych. Na swoje potrzeby tworzÄ… różne przedsiÄ™biorstwa i wydawnictwa propagujÄ…ce „ prawdy”. SÄ… to np. nieruchomoÅ›ci, sklepy, hotele, gospodarstwa ekologiczne itp. 

​

Kontrola poruszania siÄ™

​

„Gdy chciaÅ‚em/chciaÅ‚am wyjść z domu musiaÅ‚am pytać o pozwolenie lidera/guru”. To bardzo czÄ™ste wyznania byÅ‚ych czÅ‚onków sekt. Kontrola poruszania siÄ™ jest zależna od stopnia destrukcyjnoÅ›ci sekty. Totalna kontrola  wystÄ™puje  w zamkniÄ™tych sektach np. Davida Koresha(Szczep Dawidowy)  czy Paula Schafera (Colonia Dignidad) gdzie czÅ‚onkowie sekty nie wypuszczani sÄ… w ogóle poza jej teren. U scjentologów w systemie „wiÄ™ziennym” żyjÄ… czÅ‚onkowie Sea Org. CzÅ‚onkowie sekty Moona żyjÄ… w komunach i ta kontroluje przebieg ich dnia. Åšwiadkowie Jehowy nie pytajÄ… o zgodÄ™ o wyjÅ›cie z domu liderów, jednakże czas jaki spÄ™dzajÄ… na obowiÄ…zkowych zebraniach nie jest sprawÄ… dobrowolnÄ….

 

 6. Uzależnienie od sekty

​

W wyraźny sposób możemy dostrzec podobieÅ„stwo uzależnienia od używek do uzależnienia od toksycznej grupy religijnej. CzÅ‚onek sekty jest uzależniony od systemu myÅ›lenia. Rytualne zachowania i hierarchiczne podporzÄ…dkowanie siÄ™ wspierajÄ… ten proces i utrudniajÄ… odejÅ›cie. TworzÄ… siÄ™ dwa rodzaje zależnoÅ›ci : zależność od doktryny i zależność od grupy wyznawców. Zależność i podporzÄ…dkowanie jest na tyle duża, że sekty w zasadzie bez wyjÄ…tków popeÅ‚niajÄ… wykroczenia i przestÄ™pstwa, bowiem  przywódcy mogÄ… bezkarnie wykorzystywać podlegÅ‚ość wyznawców.

​

7. Przemoc w sekcie

​

Destrukcyjne sekty sÄ… peÅ‚ne przemocy. WÅ‚aÅ›ciwie wystÄ™puje w nich każdy rodzaj przemocy. Poniżej podam przykÅ‚ady takiej zróżnicowanej przemocy.

​

Przemoc emocjonalna :

​

Bardzo czÄ™stym sposobem na dyscyplinowanie czÅ‚onków sekt jest przemoc emocjonalna. Upokarzanie wspóÅ‚wyznawców należy do staÅ‚ego repertuaru. W sekcie Jima Jonesa guru obrzucaÅ‚ swych wyznawców wyzwiskami i obelgami podczas swoich kazaÅ„. Publicznie ich karaÅ‚ w ten sposób, że zachÄ™caÅ‚ do znieważania jednego czÅ‚onka sekty przez innych. W ten sposób czyniÅ‚ z nich agresorów. U scjentologów niszczy siÄ™ ludzi poprzez ich oczernianie i Å›ledzenie.   Dość powszechnÄ… praktykÄ… jest straszenie piekÅ‚em, co ma destrukcyjny wpÅ‚yw szczególnie na dzieci. W sekcie  „Stolica Boża i Barankowa” guru wymagaÅ‚ przeprosin na kolanach.

WmawiajÄ…c ludziom, że ich celem jest lepszy Å›wiat i doskonalenie siÄ™ guru jednoczeÅ›nie konstruujÄ… system donosicieli, którzy informujÄ… o wszelkiej niesubordynacji. Każde odstÄ™pstwo od zasad jest bowiem ukazaniem swojej „niedoskonaÅ‚oÅ›ci” a wiÄ™c zasÅ‚uguje na karÄ™. PotrafiÄ… też wykorzystywać sÅ‚aboÅ›ci ludzi i wykorzystywać do swoich celów np. poprzez szantaż. Niektórzy guru sÄ… mistrzami w tworzeniu siatek donosicieli. Guru sekty „Colonia Dignidad” miaÅ‚ caÅ‚Ä… kolekcjÄ™ informacji na temat wyznawców. Sjcentolodzy nie wahajÄ… siÄ™ użyć informacji o byÅ‚ych czÅ‚onkach do ich przeÅ›ladowania.

Åšwiadkowie Jehowy przywoÅ‚ujÄ… swoich wyznawców do porzÄ…dku poprzez Komitety SÄ…downicze, które zwoÅ‚ywane sÄ… w przypadku przekroczenia norm wyznaczonych przez sektÄ™.

Sekty apokaliptyczne straszÄ… koÅ„cem Å›wiata lub wojnÄ… atomowÄ…. PrzykÅ‚adowo zarówno Moon jak i Shoko Asahara straszyli wybuchem III wojny Å›wiatowej. CzÅ‚onkowie sekty „Najwyższa Prawda” wierzyli, że grozi im Å›mierć spowodowana użyciem broni biologicznej. W tym przypadku guru swojÄ… paranojÄ™ przeniósÅ‚ na wyznawców. Przeżyć mieli jedynie prawdziwie wierzÄ…cy wyznawcy, tym samym dzieliÅ‚ swoich zwolenników na „lepszych” i „gorszych”. To sprawia, że wyznawcy znajdujÄ… siÄ™ w stanie „ciÄ…gÅ‚ego czuwania” i „oczekiwania na apokalipsÄ™”.

Przemoc może objawiać siÄ™ też kontrolÄ… snu. PrzykÅ‚adowo byÅ‚a czÅ‚onkini Shoko Asahary byÅ‚a zamykana w pokoju bez okna, skazana na jeden posiÅ‚ek dziennie i systematycznie pozbawiana snu. W sekcie Moona karÄ… za nie zgromadzenie odpowiedniej iloÅ›ci pieniÄ™dzy podczas sprzedaży byÅ‚o również pozbawianie snu.

CzÅ‚onek sekty, który chce odejść straszony jest z reguÅ‚y utratÄ… zbawienia, mÄ™kÄ… w piekle, chorobami swoimi i bliskich jak również Å›mierciÄ…. Ludziom żyjÄ…cym na pograniczu Å›wiata rzeczywistego i duchowego Å‚atwo jest wpoić takie lÄ™ki.

Przemoc fizyczna :

Destrukcyjne sekty nie akceptujÄ… prawa, które obowiÄ…zuje w danym paÅ„stwie. TworzÄ… wÅ‚asne prawa, dlatego obowiÄ…zuje w nich wÅ‚asny kodeks praw, których częściÄ… skÅ‚adowÄ… jest system nagród i kar. Kary jakie stosujÄ… sekty to najczęściej upokarzajÄ…ce czynnoÅ›ci (jak np. czyszczenie toalet szczoteczkÄ… do zÄ™bów), bicie, samokrytyka. Zwykle Å‚Ä…czÄ… one przemoc fizycznÄ… i emocjonalnÄ…. W sekcie Moona stosowane sÄ… zimne prysznice, egzorcyzmy (polegajÄ…ce na biciu innych). W amerykaÅ„skiej sekcie „SÅ‚owo życia” ukarano dwóch chÅ‚opców stosujÄ…cych na nich lincz. CaÅ‚Ä… noc ich bito. Jeden z nich zmarÅ‚, drugi ledwo uszedÅ‚ z życiem.  Katowanie dzieci i pedofilia sÄ… czymÅ› odrażajÄ…cym, jednak w destrukcyjnej sekcie niestety to norma. W dodatku wychodzi na jaw zwykle po latach. Stosowane sÄ… też tortury takie jak gÅ‚odzenie (m. in. „Najwyższa Prawda”, Australijska sekta „The Family”), elektrowstrzÄ…sy (Colonia Dignidad, Åšwiatynia Ludu), zakuwanie w kajdanki.

​

​

Zobacz też.

Dzieci w destrukcyjnych sektach na świecie

https://noworytam.wixsite.com/moonwpolsce/dzieci-w-destrukcyjnych-sektach

​

Przestępczość w sektach na świecie

https://noworytam.wixsite.com/moonwpolsce/przestepczosc-w-sektach

​

 8. Å»ywa wiara kontra martwa.

​

Destrukcyjne sekty przyciÄ…gajÄ… do siebie czÄ™sto ludzi oczekujÄ…cych tzw. „żywej wiary" bÄ…dź doskonalenia osobowoÅ›ci. WedÅ‚ug rozmaitych sekt tradycyjne wyznania nie speÅ‚niajÄ… wymogów żywej wiary, nie majÄ… mocy ani ducha. Intensywność przeżyć w sektach rzeczywiÅ›cie jest dojmujÄ…ca. ZapewniajÄ… jÄ… dÅ‚ugie monotonne Å›piewy, wprawiajÄ…ce w trans mantry, dÅ‚ugie medytowanie itp. Dyscyplina jaka panuje w sektach sprawia, że trudno od tych czynność uciec, a wiÄ™c należy im siÄ™ poddać. CzÅ‚onkowie sekt wierzÄ… w namacalność Å›wiata duchowego, istnienie demonów, speÅ‚nianie siÄ™ proroctw. Bez tej wiary nie ostaÅ‚ by siÄ™ żaden guru, który okreÅ›la siÄ™ mianem proroka. Uzdrawianie chorych, mówienie jÄ™zykami, wizje guru, egzorcyzmy należą do staÅ‚ego repertuaru sekt. W sekcie Moona uczestnicy rozmaitych szkoleÅ„ widzÄ… na drzewie anioÅ‚y, w fundamentalistycznych sektach chrzeÅ›cijaÅ„skich mówi siÄ™ jÄ™zykami, w sektach ufologicznych wyznawcy majÄ… kontakt z istotami pozaziemskimi. W sektach o proweniencji orientalnej jak Hare Kryszna liderzy zachÄ™cajÄ… do obudzenia swojej transcendencji.

​

Zakończenie

​

Celem artykuÅ‚u byÅ‚o przybliżenie sposobu dziaÅ‚alnoÅ›ci różnorakich sekt, a zwÅ‚aszcza wskazanie na podobieÅ„stwa dziaÅ‚ania. Jestem przekonana, że sekty stanowiÄ… spore zagrożenie dla naszego Å›wiata. Do podstawowych zagrożeÅ„ zaliczam : wykluczanie sporej iloÅ›ci ludzi z życia spoÅ‚ecznego, rozbijanie rodzin, problemy psychiczne wyznawców, przestÄ™pcze praktyki w Å‚onie sekt, nadużycia wobec dzieci (szczególnie pedofilia i praca dzieci), wzbudzanie lÄ™ku i katastroficznÄ… wizjÄ™ Å›wiata.

W artykule wzięłam pod lupę takie sekty jak:


Aum – Najwyższa Prawda, Projekt Janusa, Stolica Boża i Barankowa (…), Niebo (…) , KoÅ›cióÅ‚ Zjednoczeniowy, Åšwiadkowie Jehowy, Antrovis, ÅšwiÄ…tynia Ludu, ÅšwiÄ…tynia Zakon SÅ‚oÅ„ca, Szczep Dawidowy, Hare Kryszna, Colonia Dignidad. SÅ‚owo Å»ycia, Sekta Tony’ego Alamo.

​

​

​

​

​

​

bottom of page